Polsko-filipińska współpraca w zakresie gospodarki i edukacji morskiej były głównymi tematami rozmów wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka z ambasador Republiki Filipin Leah M. Basinang Ruiz. Spotkanie odbyło się 17 stycznia 2023 r. w Warszawie.

Podczas spotkania rozmawiano o możliwości współpracy uczelni morskich z Polski i Filipin.
– Bogate tradycje i wysoki poziom polskich uczelni morskich mogą być dobrą podstawą do rozwijania wzajemnej współpracy w zakresie kształcenia marynarzy – powiedział wiceminister Marek Gróbarczyk.

Jednocześnie omówiono kwestię uznawania certyfikatów filipińskich marynarzy w państwach Unii Europejskiej.

– Polska administracja morska jest zainteresowana odnowieniem porozumienia ze stroną filipińską w zakresie uznawania certyfikatów marynarzy. Oczywiście sprawa ta uzależniona jest od utrzymania przez Filipiny uznania Komisji Europejskiej w zakresie spełniania warunków Międzynarodowej konwencji o wymaganiach w zakresie wyszkolenia marynarzy, wydawania świadectw oraz pełnienia wacht – zaznaczył wiceminister Marek Gróbarczyk.

Spotkanie było także okazją do omówienia współpracy miedzy Portem Gdynia i filipińską spółką International Container Terminal Services (ICTSI), która zgodnie z podpisaną ostatnio umową przedłużyła o 30 lat dzierżawę gruntów Bałtyckiego Terminala Kontenerowego, którym zarządza już od 19 lat. Więcej na ten temat na stronie MI: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/umowa-na-dzierzawe-terminala-kontenerowego-w-porcie-gdynia-podpisana