Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa uczestniczyła w otwarciu połączenia gazowego Polska – Słowacja. Ceremonia odbyła się 26 sierpnia 2022 r. w Strachocinie.

Obok minister Moskwy w uroczystości wzięli udział Mateusz Morawiecki Prezes Rady Ministrów, Eduard Heger Premier Republiki Słowacji, a także Mateusz Berger Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Dwukierunkowe połączenie gazowe o łącznej długości ok. 164 km zostało zrealizowane przez spółki Gaz-System i Eustream. 26 maja na polskim odcinku gazociągu pomyślnie zakończyły się testy związane z osiągnieciem maksymalnej wartości ciśnienia gazu.

Dzięki inwestycjom takim jak ta, materializuje się wieloletni cel polskiej i europejskiej polityki energetycznej, jakim jest powstanie transeuropejskiego korytarza gazowego północ – południe. Dzisiejsze wydarzenie jest spełnieniem tego celu

– powiedziała minister Anna Moskwa.

Cieszę się, że inwestycja ta pozwoli na efektywne połączenie państw Grupy Wyszehradzkiej i doprowadzi do integracji rynków w regionie, wzrostu bezpieczeństwa dostaw i wsparcia konkurencyjności. Połączenie polsko-słowackie to rozszerzenie gwarancji bezpieczeństwa i dywersyfikacji, którą zapewnią w naszym regionie Baltic Pipe, terminal LNG w Świnoujściu i interkonektor Polska – Litwa

– podkreśliła minister Moskwa.

Wybudowana infrastruktura przesyłowa połączyła węzeł gazu w Strachocinie na terenie Polski z tłocznią Veľké Kapušany (Wielkie Kapuszany) na Słowacji. Dzięki tej inwestycji możliwe będzie sprowadzenie do Polski gazu w ilości 5,7 mld m3 gazu rocznie, a w stronę Słowacji będzie można przesłać 4,7 mld m3 w skali roku. Inwestycja uzyskała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Connecting Europe Facility (CEF).