Zarząd Zieleni m.st. Warszawy rozstrzygnął przetarg na zaprojektowanie i budowę parku linearnego przy ulicy Suwak. Na niezagospodarowanym dotąd terenie wzdłuż linii kolejowej pojawi się dużo zieleni oraz miejsca do rekreacji i wypoczynku. Dzięki zmianom, teren ten będzie bardziej przyjazny dla mieszkańców.

Za realizację projektu Parku Linearnego Suwak będzie odpowiadać firma Baobab Brandys sp. z o.o. Wykonawca stworzy park według formuły „zaprojektuj i wybuduj”, opracuje dokumentację projektową i wykona roboty budowlane. Prace projektowe rozpoczną się jeszcze w tym roku. Początek prac budowlanych zaplanowano na 2022 rok, a ich zakończenie na lato 2023 roku. Koszt całej inwestycji wyniesie niecałe 6 mln zł.

Chcemy zazielenić stolicę – i to nie tylko w centrum miasta. Dlatego poddajemy renowacji istniejące parki i budujemy nowe. Już wkrótce z nowej, zielonej przestrzeni będą cieszyć się też mieszkańcy warszawskiego Służewca – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Teren przeznaczony na park znajduje się między blokami, biurowcami, hotelem i linią kolejową przy ul. Suwak. W pierwszej kolejności ten zaniedbany obecnie obszar zostanie uporządkowany. Powierzchnia przyszłego parku wyniesie aż 20 tys. mkw.

Docelowo teren przyszłego Parku Linearnego Suwak stanie się miejscem pełnym zieleni i estetycznej małej architektury, gdzie będzie można odpocząć obok łąki kwietnej, na ławce lub leżaku, swobodnie przejechać rowerem, a nawet poopalać się na piasku – zapewnia Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Nowe drzewa i krzewy

Najważniejszym elementem nowego zagospodarowania terenu będzie zieleń. Miejscy ogrodnicy planują posadzić tam 50 drzew z gatunków: klon polny, klon tatarski, lipa drobnolistna, głogi dwuszyjkowy i szkarłatny, jarząb szwedzki i pospolity. Pojawią się też drzewa owocowe, takie jak ozdobne odmiany jabłoni czy czereśnia ptasia. Nie tylko będą cieszyły oczy mieszkańców w okresie kwitnienia, ale również stanowiły źródło pożywienia dla ptaków późną jesienią i wczesną zimą.

Użytkowników parku będą otaczały krzewy na powierzchni 4200 mkw. – derenie, forsycje, ligustry, irgi, hortensje, wiciokrzewy, jaśminowce, róże, lilaki i pęcherznice. Na przestrzeni ponad 3000 mkw. pojawią się również byliny i trawy.

Przewidziano gatunki roślin, które będą zachwycały wyglądem i zapachami, m.in. marzankę wonną, konwalię majową, bodziszka, barwinka czy dzwonki szerokolistne. Z traw ozdobnych oko będą cieszyć: śmiałek darniowy, trzcinnik leśny i proso rózgowate. Nad runem z bluszczem pospolitym będzie można się przejść pomostem – informuje Kamila Nowocin, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

W parku pojawi się również łąka kwietna, a naturalne zagłębienia terenu zostaną zagospodarowane w formie ogrodów deszczowych, obsadzonych roślinnością dostosowaną do warunków okresowego zalewania.

Przestrzeń do rekreacji i odpoczynku

Na terenie parku powstaną alejki z nawierzchni mineralnej i ścieżka rowerowa z nawierzchni bitumicznej. Obie trasy będą rozdzielone żywopłotem z krzewów liściastych – z myślą o bezpieczeństwie użytkowników. Korzystający z tej przestrzeni mieszkańcy będą mieć ułatwione wejście do parku od strony budynków, a osoby z niepełnosprawnościami czy opiekunowie z dziećmi w wózkach i seniorzy będą mogli skorzystać z pochylni.

Ścieżka rowerowa zaczynająca się przy ul. Suwak, w pobliżu stacji PKP Służewiec i kończąca przy ul. Woronicza połączy trzy dzielnice – Ursynów, Mokotów i Ochotę. Rowerzyści będą mogli skorzystać ze stojaków rowerowych i wiat dostępnych na terenie nowego Parku Linearnego Suwak.

Dla odwiedzających w przestrzeni parkowej zaprojektowano też miejsca do odpoczynku – 60 ławek, drewniane leżaki i hamaki. Dzięki montażowi oświetlenia, teren będzie bezpieczniejszy niż obecnie.