Impuls rozwojowy
Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad utworzeniem pierwszego od ponad 20 lat parku narodowego. Wspólnie z samorządami, naukowcami, wieloma zaangażowanymi ludźmi z całej Polski i lokalnymi społecznościami rozmawiamy o tym, jak utworzyć Park Narodowy Doliny Dolnej Odry (PNDDO) i chronić Międzyodrze.
Nowy polski park narodowy pomoże zachować unikatową przyrodę i krajobrazy oraz da impuls do rozwoju gospodarczego, w tym szczególnie dla turystyki w regionie.
Najważniejsze informacje
- Projektowany park będzie impulsem do rozwoju regionu: stworzy miejsca pracy i poprawi atrakcyjność turystyczną.
- Pracujemy nad jego utworzeniem, aby ochronić unikatowy obszar Międzyodrza, po niemieckiej stronie istnieje już siostrzany park narodowy.
- Ochroną obejmiemy obszar, który zamieszkuje ponad 200 gatunków ptaków, w tym wiele gatunków zagrożonych wyginięciem.
- Decyzję o utworzeniu PNDDO podejmiemy wspólnie – Ministerstwo wspiera w tym wysiłku lokalne samorządy.
- Utworzenie PNDDO zostanie sfinansowane z budżetu Państwa.
- Odra nadal będzie żeglowna, rybactwo i wędkowanie będą możliwe.
Zobacz i posłuchaj
Wideo
Chronimy przyrodę Międzyodrza
Chcemy lepiej chronić ten unikalny obszar w Polsce. To kraina torfowisk, podmokłych łąk, plątaniny kanałów, rozlewisk, a nawet jezior. Jest domem dla ponad 200 gatunków ptaków.
Park Narodowy Doliny Dolnej Odry jest potrzebny – od lat zabiegają o to ludzie z całej Polski, którzy chcą chronić to wciąż dla wielu nieodkryte miejsce. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wspiera te działania i koordynuje prace przygotowawcze. Kluczowa będzie decyzja lokalnych społeczności, dlatego proces powstawania parku to współpraca z samorządami. Rząd będzie wspierał gminy, na terenie których planowany jest PNDDO.
Fakty o wsparciu
- W Budżecie Państwa na 2025 rok zapisano pieniądze dla gmin wspierających ochronę przyrody. Jednostki samorządu terytorialnego na obszarze których położone są parki narodowe, parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody dostaną specjalne wsparcie finansowe.
- Minister Klimatu i Środowiska powołała specjalny zespół zajmujący się przygotowaniami do utworzenia PNDDO. Do prac w Zespole zaproszono przedstawicielki i przedstawicieli grupy inicjatywnej, naukowców, głównych interesariuszek i interesariuszy oraz jednostek samorządu terytorialnego, na obszarze których planowane jest utworzenie parku narodowego.
- Powstanie parku narodowego zostanie sfinansowane ze środków budżetu państwa.
- Instytucja, jaką jest park narodowy, może również ubiegać się o środki unijne na inwestycje, na przykład na nowoczesne centra edukacji. NFOŚiGW tworzy wiele programów dedykowanych właśnie parkom narodowym.
Park z różnych perspektyw
4 kluczowe pytania o Park Narodowy Doliny Dolnej Odry
1.Gdzie powstanie park?
2.Czy ustanowienie parku narodowego uniemożliwi żeglugę po Odrze?
3.Czy w parku możliwy będzie połów ryb?
4.Czy możliwe będzie prowadzenie działalności rolniczej na obszarze parku narodowego?
Więcej pytań i odpowiedzi znajdziecie na podstronach pokazujących park z rożnych perspektyw
materiał prasowy: Ministerstwo Klimatu i Środowiska