Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpoczęło się dziś jedno z największych halowych wydarzeń targowych w Europie Środkowo-Wschodniej – Polagra Premiery.

Otwarcie targów

W otwarciu dzisiejszego wydarzenia uczestniczył podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra.

– Dzisiaj my, rolnicy, potrzebujemy konkretnych sprzętów, konkretnych rozwiązań, sprawnych reakcji i szybkich decyzji. Jestem przekonany, że Polagra na to odpowiada.

Podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra zwrócił ponadto uwagę na kwestie edukacyjne.

– Niezwykle istotny jest komponent edukacyjny, ten z którego korzystają młodzi rolnicy, uczniowie szkół, którzy dzisiaj są też bardziej wymagający – powiedział wiceminister.

Dodał przy tym, że szkoły rolnicze prowadzone przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi są dokapitalizowywane i dostarczają uczniom nowoczesnej, specjalistycznej wiedzy.

– Na targi zarejestrowało się ponad 20 tysięcy zwiedzających. To pokazuje, jak ważna jest dla nas branża rolnicza i w jaki sposób powinniśmy w nią inwestować – przede wszystkim w młodzież, która jest kołem napędowym całej gospodarki – stwierdził wiceprezes Zarządu Grupy MTP Filip Bittner.

I dzień targów

Targi odbywają się po trzyletniej przerwie z powodu pandemii. Pierwszy dzień to Dzień Młodego Rolnika. Stąd też wśród odwiedzających są tysiące uczniów szkół rolniczych, którzy mają okazję przyjrzeć się z bliska najnowocześniejszym maszynom i urządzeniom oraz technologiom stosowanym we współczesnym rolnictwie.

Złote Medale Grupy MTP

Dziś też odbyła się uroczystość wręczenia Złotych Medali Grupy MTP. Sąd konkursowy, pod przewodnictwem prof. dr. hab. Grzegorza Skrzypczaka, przyznał w 2022 r. 26 i w 2023 r. 27 Złotych Medali Grupy MTP w 2 kategoriach: „Maszyny, urządzenia i usługi dla rolnictwa” oraz „Rośliny uprawne”.