– Jestem przekonany, że 18 stycznia 2022 roku, to data historyczna dla Krakowa, dla Małopolski i dla polskiego sportu. Największa impreza sportowa, jaka odbędzie się w roku 2023, to właśnie III Igrzyska Europejskie. Otworzy nam to drogę, aby w przyszłości Polska mogła się starać o organizację największych światowych imprez sportowych. Jako kraj jesteśmy na to gotowi – powiedział minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk podczas uroczystego podpisania listu intencyjnego w sprawie igrzysk.

Ministerstwo Sportu i Turystyki, Województwo Małopolskie i Miasto Kraków uzgodniły sposób finansowania wydatków organizacyjnych III Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Efektem jest zawarty pomiędzy stronami list intencyjny, który został podpisany we wtorek. Wydatki związane z organizacją III Igrzysk Europejskich oszacowano na 400 mln zł. Połowę kosztów pokryje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Województwo Małopolskie i Kraków dołożą pozostałe 50% (każda ze stron po 25%), przy czym całkowity poziom wydatków w obu przypadkach nie będzie wyższy niż 100 mln zł.

W konferencji, która odbyła się w Krakowie, uczestniczyli również Jacek Sasin – wicepremier, Minister Aktywów Państwowych, Andrzej Adamczyk – Minister Infrastruktury, Andrzej Gut-Mostowy – sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. promocji polskiej marki. Sygnatariuszami listu, oprócz Ministra Sportu i Turystyki, są Jacek Majchrowski – Prezydent Krakowa i Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego.

W drugiej części krakowskiej uroczystości, która odbyła się na torze kajakarskim „Kolna”, wziął udział również premier Mateusz Morawiecki, który podkreślił rangę wydarzenia. – Jestem przekonany, że impreza ta będzie inspirowała Polskę i Polaków do bardziej ambitnych osiągnięć sportowych. Pokażemy naszą klasę i umiejętności zarówno sportowe, jak i operacyjne czy organizacyjne – powiedział premier.

– Przed nami kilkanaście miesięcy wytężonej pracy, zarówno organizacyjnej jak i infrastrukturalnej, inwestycyjnej, na której najbardziej nam wszystkim zależało, i o której tak wiele z przedstawicielami miasta Krakowa i samorządu województwa małopolskiego rozmawialiśmy. Chcemy aby po Igrzyskach Europejskich został szereg zrealizowanych inwestycji o charakterze infrastrukturalnym, które będą cieszyć mieszkańców Krakowa i Małopolski oraz turystów jeszcze przez wiele lat – podkreślił minister Bortniczuk.

– To niezwykle ważne wydarzenie dla organizatorów, samorządów, ale także całej Polski. III Igrzyska Europejskie są naszą polską sprawą i jako cały kraj będziemy wspierać ich organizację. Jestem przekonany, że igrzyska będą wielkim wydarzeniem, że te wszystkie obawy, które były wyrażane, co do organizacji igrzysk, będą już tylko dalekim wspomnieniem. Wszyscy będziemy się cieszyć z tego, jak znakomitą, wspaniałą, pełną emocji imprezę udało nam się zorganizować i jak wiele na tym skorzystaliśmy. Skorzystaliśmy jako kraj, ale skorzystały również na tym i Małopolska, i Kraków, i Śląsk – ocenił wicepremier Jacek Sasin.

– List intencyjny jest zwieńczeniem bardzo ważnego etapu przygotowań do III Igrzysk Europejskich. Dzięki temu możemy skupić się na stronie organizacyjnej przedsięwzięcia, tak aby stało się ono mocnym impulsem dla małopolskiej turystyki i przyspieszyło rozwój gospodarczy regionu. Dołożymy wszelkich starań, by z sukcesem zrealizować największą sportową imprezę w historii naszego kraju – dodał marszałek Witold Kozłowski.

Ustawa o wsparciu przygotowania III Igrzysk Europejskich

W grudniu 2021 roku Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę umożliwiającą organizację III Igrzysk Europejskich Kraków 2023, których gospodarzem zostały Miasto Kraków i Województwo Małopolskie. Ustawa wprowadza rozwiązania prawne, mające zapewnić efektywne działanie organizatorów w zakresie sprawnego przygotowania, zorganizowania i przeprowadzenia Igrzysk.

III Igrzyska Europejskie odbędą się w Polsce

22 czerwca 2019 roku, na nadzwyczajnym posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) w Mińsku, został wskazany gospodarz III Igrzysk Europejskich w 2023 roku – Miasto Kraków oraz Region Małopolska. W 2023 roku w Polsce będą rywalizować najlepsi sportowcy Starego Kontynentu. Igrzyska Europejskie to sztandarowa impreza sportowa rozgrywana co cztery lata z udziałem 50 reprezentacji krajów europejskich. Inauguracyjna edycja Igrzysk Europejskich 2015 odbyła się w Baku (Azerbejdżan). II edycja Igrzysk odbyła się w 2019 roku w Mińsku (Białoruś).

Źródło: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego