Niemal 800 przedsiębiorców uczestniczyło w dzisiejszych konsultacjach branżowych poświęconych powojennej odbudowie Ukrainy. Wydarzenie z udziałem ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy, prezesa PAIH Krzysztofa Dryndy oraz Ambasadora Ukrainy w Polsce Wasyla Zwarycza zorganizowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Agresja Rosji na Ukrainę spowodowała liczne straty zarówno wśród ludności, jak i gospodarki. Już dziś koszt powojennej odbudowy kraju szacowany jest na 750 mld dolarów, z czego ponad 110 mld dolarów może pochłonąć tylko rekonstrukcja infrastruktury. W czerwcu Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) uruchomiło rejestrację do programu współpracy na rzecz przygotowań do wznowienia eksportu i powojennej odbudowy Ukrainy, którego operatorem została Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH). Łącznie zgłosiło się ponad 1,2 tys. polskich firm, zainteresowanych zarówno eksportem, inwestowaniem, jak i współpracą z ukraińskimi kontrahentami na zasadzie podwykonawstwa.

– Od ponad pół roku rosyjski agresor konsekwentnie i bezlitośnie niszczy ukraińskie domy i infrastrukturę. Już dziś wiemy, że odbudowa kraju pochłonie setki milionów dolarów. Z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi łączy nas wzajemne zrozumienie dla sensu ich walki i potrzeby odbudowy kraju. Cieszę się, że tak wielu polskich przedsiębiorców odpowiedziało na nasz apel i chce w niej aktywnie uczestniczyć. Po ustaniu działań wojennych ich wiedza i doświadczenie będą bezcenne – mówi minister Waldemar Buda.

Po pierwszych dwóch miesiącach naboru do programu, odbyły się konsultacje branżowe z udziałem niemal 800 polskich przedsiębiorców. Głównie budowlańców oraz producentów maszyn i urządzeń, ale też przedstawicieli takich branż jak IT, spożywcza czy medyczna. Co ważne, konsultacje nie kończą rejestracji, polskie firmy cały czas mogą zgłaszać się do PAIH.

– Przy okazji naboru do programu dowiedzieliśmy się, co trapi polskie firmy działające w Ukrainie. Dzisiaj podsumujemy te wyzwania i wspólnie zastanowimy się nad ich rozwiązaniami. Dzięki temu, po ustabilizowaniu się sytuacji, nasz biznes będzie mógł w pełni działać w Ukrainie zauważa Krzysztof Drynda, Prezes Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Konsultacjom towarzyszyło forum poświęcone rządowym narzędziom wsparcia oraz możliwościom udziału w międzynarodowych przetargach na rzecz odbudowy Ukrainy. Uczestnicy wydarzenia poznali również bariery wejścia na rynek ukraiński oraz warunki realizacji zamówień publicznych na terenie Ukrainy.

Organizatorem wydarzenia była Polska Agencja Inwestycji i Handlu.