Wysoka inflacja wpływa na wysokie oprocentowanie kredytów – przez to raty kredytowe rosną. To poważne obciążenie wielu domowych budżetów. Rząd nie pozostaje bezczynny w tej sytuacji. Przyjęliśmy pakiet różnych rozwiązań, który ma wspierać kredytobiorców. Z wakacji kredytowych, o które można wnioskować od 29 lipca, skorzystało już ponad 500 tys. kredytobiorców! To pokazuje, jak ważne jest to rozwiązanie.

Wakacje kredytowe – skorzystało już pół miliona osób

W ramach rządowych wakacji kredytowych możesz skorzystać z możliwości zawieszenia spłaty 8 rat. Twój kredyt musi spełniać następujące warunki:

  • być w złotówkach;
  • dotyczyć nieruchomości na własne potrzeby mieszkaniowe;
  • zostać zaciągniętym przed 1 lipca 2022 r., a jego termin spłaty musi kończyć się co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty.

To Ty decydujesz, w których miesiącach chcesz zawiesić spłatę kredytu. Możesz zawiesić maksymalnie:

  • 2 raty od 1 sierpnia do 30 września 2022 r.;
  • 2 raty od 1 października do 31 grudnia 2022 r.;
  • 4 raty w 2023 roku – po jednej racie w każdym z kwartałów.

Wspieramy kredytobiorców

Rządowe wsparcia dla posiadaczy kredytów hipotecznych nie ogranicza się tylko do wakacji kredytowych. Kredytobiorcy, którzy np. stracą pracę mogą skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Wsparcie wynosi do 2 tys. zł miesięcznie przez 3 lata, co łącznie daje nawet 72 tys. zł.

Fundusz umożliwia zawieszenie płatności rat do 3 lat. W przypadku spłacenia bez opóźnień 100 ze 144 rat, pozostała część jest umarzana. Dowiedz się więcej o rządowym wsparciu dla kredytobiorców.

Aktywne państwo dba o obywateli

– Kiedy niektóre rodziny tacą grunt pod nogami ze względu na rosnące raty kredytu, państwo nie może stać bezczynnie – podkreślił premier. Stąd rządowe wsparcie dla kredytobiorców.

Szef polskiego rządu zapewnił, że każdy kredytobiorca ma prawo skorzystać z wakacji kredytowych, jeśli spełnia określone wymagania. Wszelkie próby ograniczania praktycznego stosowania tych rozwiązań będą karane.

Premier podkreślił, że podjęte działania przez rząd są adekwatne wobec trudnej sytuacji geopolitycznej oraz w obliczu kryzysu gospodarczego, w którym znalazła się cała Europa. Wpływ wojny na terenie Ukrainy na gospodarki całego kontynentu jest wyraźnie odczuwalny.

Wideo