W poniedziałek szef polskiego rządu wziął udział w spotkaniu z Gubernatorem Generalnym Australii. Politycy rozmawiali m.in. o współpracy dwustronnej między naszymi krajami. Jednym z głównym tematów była również agresja Rosji na Ukrainę oraz związane z nią bezpieczeństwo energetyczne. Wizyta Gubernatora Davida Hurleya w Polsce jest ważnym elementem obchodów 50-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami.

Jednym z głównych tematów rozmów Prezesa Rady Ministrów z Gubernatorem Generalnym Australii była perspektywa rozwoju współpracy dwustronnej. Przywódcy omówili również agresję zbrojną Rosji na terenie Ukrainy oraz związane z nią bezpieczeństwo energetyczne. Na spotkaniu została omówiona sytuacja w regionie Indo-Pacyfiku.

Pomoc na wielu płaszczyznach
Polska i Australia zdecydowanie potępiają rosyjską agresję na terenie Ukrainy. Jesteśmy darczyńcami pomocy wojskowej i humanitarnej dla naszego wschodniego sąsiada. Australia popiera Ukrainę, i tak jak Polska chce, by odzyskała wolność i suwerenność.

Polska wspierała Australię w trudnym okresie walki z pandemią COVID-19. Przekazaliśmy milion szczepionek naszym parterom, by mogli ratować życie swoich mieszkańców.

Pół wieku od nawiązania stosunków dyplomatycznych
Wizyta Gubernatora Davida Hurleya w Polsce jest ważnym elementem obchodów 50-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami. Obchody wpisują się również w zaobserwowaną w ostatnim czasie intensyfikację relacji polsko-australijskich.

Pomimo dzielącej nasze kraje odległości, utrzymujemy od lat dobre relacje dwustronne. Od 1972 r. nasze kraje współpracują, by budować i wzmacniać silne relacje.