10 marca szef polskiego rządu odbył dwa ważne spotkania z wiceprezydent Stanów Zjednoczonych oraz premierem Kanady Justinem Trudeau. Głównym tematem rozmów była m.in. koordynacja odpowiedzi społeczności międzynarodowej na agresję militarną Rosji w Ukrainie oraz zwiększenie wszechstronnej pomocy dla Ukraińców. Politycy rozmawiali o bezpieczeństwie wspólnoty transatlantyckiej oraz o sankcjach wobec Rosji. Wzmocnienie wschodniej flanki NATO i bezpieczeństwa w tym regionie jest dla nas kluczowe.

– Z naszymi sojusznikami musimy być silni razem, zjednoczeni. I tacy jesteśmy, gdy rozmawiamy o sankcjach i sposobie, w jaki można sprawić, żeby Rosja zmieniła swoją politykę i wstrzymała agresję – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Partnerstwo Polski i USA

Dzisiejsza wizyta wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamali Harris jest potwierdzeniem strategicznego partnerstwa polsko-amerykańskiego. Podczas spotkania politycy rozmawiali o wspólnej odpowiedzi społeczności międzynarodowej na agresję militarną Rosji w Ukrainie. Kluczowym aspektem jest odcięcie Rosji od źródeł finansowania działań wojennych oraz wzmocnienie wschodniej flanki NATO i bezpieczeństwa w naszym regionie.

Wiceprezydent Kamala Harris podkreśliła, że jej obecność jest potwierdzeniem zaangażowania USA we wzmocnienie wschodniej flanki NATO w Polsce. Stany Zjednoczone są gotowe do obronny wszystkich zasad, które są integralne dla państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Kamala Harris wspólnie z premierem Mateusz Morawieckim omawiali również sankcje wobec Rosji oraz odcięcie jej od źródeł finansowania działań wojennych. Przywódcy podczas rozmowy w sprawie sankcji podkreślili, że Federacja Rosyjska poniesie konsekwencje za swoje działania.

– Stany Zjednoczone w pełni potwierdzają sojusznicze zobowiązania wobec nas i zapewniają, że Putin poniesie ciężkie konsekwencje za swoje agresywne działania. Bardzo się cieszę, że Stany Zjednoczone podzielają pogląd Polski w kwestii całkowitego uniezależnienia się od rosyjskich surowców energetycznych i jako jedno z pierwszych państw na świecie wprowadziły na nie embargo – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Współpraca Polski i Kanady na wielu płaszczyznach

Po południu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie premierów Polski i Kanady. Obaj politycy podkreślili siłę sojuszu naszych państw. Głównym tematem rozmów były sankcje wobec Rosji oraz możliwości wpłynięcia na zmianę polityki i wstrzymania agresji przez prezydenta Putina. Szefowie rządów rozmawiali również o sposobach na uniezależnienie się od rosyjskich surowców energetycznych.

– Dziękuję, że stoimy razem, jesteśmy zjednoczeni wobec tych wielkich wyzwań, rozmawiając o przyszłości – jak pozbyć się rosyjskiej ropy i gazu i jak sprawić, żeby sankcje rzeczywiście wywierały skuteczny wpływ ze względu na bezpieczeństwo Ukrainy, tej części świata – bo bezpieczeństwo wspólnoty transatlantyckiej też w dużej mierze od tego zależy – powiedział szef polskiego rządu.

Polska i Kanada stanowczo potępiają naruszenia przez Federację Rosyjską kart i umów międzynarodowych. Oba kraje w temacie kar są jednomyślne i stoją za wolnością oraz suwerennością Ukrainy. Premier Justin Trudeau podkreślił również, jak ważna i silna jest współpraca naszych krajów. Polska jest silnym partnerem NATO, stojąc ramię w ramię z Kanadą. Bezpieczeństwo całej wspólnoty transatlantyckiej zależy od ścisłej współpracy w ramach NATO z krajami Ameryki Północnej.