Miłośnicy ptaków i spacerów mogą zebrać się w niedzielę o 7:00 rano pod Pawilonem Edukacyjnym Kamień. Rusza wtedy miejski spacer ornitologiczny.

Wskazane jest, by na spacer zabrać ze sobą lornetkę. Jest szansa, by zobaczyć unikatowe ptaki gniazdujące nad Wisłą – jeżyka, czaplę siwą, czarnego bociana, kwokacza. Największy unikat to rybitwa białoczelna – w całej Europie żyje tylko 40 par tych ptaków, z tego kilkanaście nad Wisłą. Łatwiej natknąć się na stado mandarynek, zobaczyć mewy śmieszki czy szczygły, których jest teraz nad Wisłą dużo.

Spacer organizuje Fundacja Promocji Rekreacji KiM. Zbiórka w niedzielę 31.07 o godzinie 7:00 przy Pawilonie Edukacyjnym Kamień na Golędzinowie. Następne spacery fundacji zaplanowano na niedziele 11 września (od Kamienia do Poniatówki), 18 września (po Zakolu Wawerskim) oraz 1 i 2 października (1.10 obchodzimy Światowy Dzień Ptaków – spacer w Parku Młocińskim, a 2.10 – Europejski dzień Ptaków – spacer spod Kamienia).

Na spacer nie trzeba się zapisywać – wystarczy przyjść na miejsce. Spacery są współfinansowane przez Ratusz.

To nie jedyna organizacja, która przy wsparciu miasta organizuje nadwiślańskie spacery. Fundacja Ja Wisła zaprasza chętnych na dwa spacery 21 sierpnia. Jeden to Nadwiślański Świt – dwugodzinny spacer rozpoczynający się o świcie na trasie: Saska Kępa Pomnik Syreny – Most Świętokrzyski – Saska Kępa. Spotkanie nad Wisłą na powitanie słońca rozpoczyna się pod pomnikiem Syreny. Będą medytacje majestatu budzącej się do życia przyrody, słuchanie koncertów ptaków, witających śpiewem słońce.

Drugi spacer – Mała Wisła – rozpoczyna się o godz. 11:00 na plaży Saskiej na Saskiej Kępie. Jest to mini wyprawa dla rodzin z dziećmi lubiącymi spacery. Trasa dla małych dzieci liczy około 2 km i trwa cztery godziny. W ramach spaceru nad rzeką będzie poszukiwanie naturalnych skarbów, bezpieczna zabawa nad wodą, wsłuchiwanie się w głosy i historie znad Wisły. Przyglądanie się przyrodzie i ptakom. Przekazywanie wzorców zachowań wobec natury.

Zapisy i rezerwacje: fundacja@jawisla.pl tel.: 503 099 975

Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków organizuje w tej chwili – również przy miejskim współfinansowaniu – spacery dla grup, głównie z Lata w Mieście. Spacery trwają 1,5 godziny. Terminy i godziny – do uzgodnienia. Zapisać się można pod adresem edukacja.stop@gmail.com W mailu koniecznie należy podać swój numer telefonu, najlepiej komórkowego.

„Na spacerach opowiadamy o przyrodzie związanej z Wisłą warszawską. Wędrujemy nad Wisłę na teren obszaru Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły. Uczestnicy dowiadują się jak obserwować i chronić przyrodę, jak prawidłowo dokarmiać ptaki, jak podczas prac ogrodniczych chronić jeże, ptaki czy nietoperze i inne zwierzęta mieszkające w mieście, obserwują zwierzęta, poznają florę i faunę oraz zależności ekologiczne pomiędzy elementami przyrody. Wyszukujemy ślady zwierząt, pokazujemy szczególnie cenne dla nich miejsca bytowania, żerowania, odpoczynku” – zachęca Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków.