Na prośbę strony amerykańskiej, premier Mateusz Morawiecki rozmawiał telefonicznie z wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamalą Harris. Głównym tematem rozmowy były problemy w sektorze energetycznym na świecie, co ma bezpośredni wpływ na gospodarki wielu państw.

Konieczne staje się poszukiwanie nowych źródeł energii i rozwój m.in. energetyki jądrowej w takich krajach, jak Polska. Premier Morawiecki podkreślił, że rząd szczegółowo analizuje możliwości w tym zakresie, zarówno jeśli chodzi o budowę dużej elektrowni jądrowej, jak i rozwój tzw. małych modułowych reaktorów jądrowych. Wiceprezydent USA poinformowała o gotowości podzielenia się doświadczeniami amerykańskimi w tym zakresie.

Wiceprezydent Kamala Harris nawiązała także do swojej wizyty w Polsce w marcu tego roku i podziękowała za ogromne zaangażowanie naszego kraju w pomoc Ukrainie oraz doskonałą współpracę z wieloma sojusznikami.

Premier Mateusz Morawiecki i wiceprezydent Kamala Harris zgodzili się, że ostatnie miesiące to czas dalszego wzmacniania polsko-amerykańskiego partnerstwa strategicznego. Dowodem tego jest decyzja prezydenta Joe Bidena o ustanowieniu w Polsce stałej obecności wojskowej.