Pierwszy konkurs dla przedsiębiorców ogłoszony. Już od 21 lutego 2023 r. można składać wnioski w konkursie Ścieżka SMART z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027. Ścieżka SMART to zupełnie nowa odsłona Funduszy Europejskich dla przedsiębiorców.

Konkurs skierowany jest do przedsiębiorców z całej Polski. Nabór wniosków potrwa od 21 lutego do 12 kwietnia 2023 r. Mikro, mali i średni przedsiębiorcy mogą składać wnioski do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), natomiast pozostałe firmy do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Jeśli przedsiębiorcy nie zdążą złożyć wniosków w tym konkursie, kolejny nabór zostanie ogłoszony już 30 marca.

Pierwszy nabór wniosków w ramach programu FENG to szansa dla przedsiębiorców z całej Polski na realizację innowacyjnych projektów. Ścieżka „Smart” stanowi nowatorski w swym zamyśle  instrument wsparcia, który pozwoli im na dalszy, dynamiczny rozwój, a równocześnie przyczyni się do wzmocnienia kondycji polskiej gospodarki w nadchodzących latach

– powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski na realizację projektów modułowych, czyli takich, w których przedsiębiorca wybiera jeden z dwóch obowiązkowych modułów – prace B+R lub wdrożenie wyników prac B+R. Następnie uzupełnia go dowolnie skomponowanymi przez siebie modułami fakultatywnymi: infrastruktura B+R, cyfryzacja, internacjonalizacja, zazielenienie, kompetencje.

Na stronie www.feng.gov.pl dostępny jest harmonogram naboru wniosków na 2023 rok.

Link do ogłoszenia na stronie PARP: https://feng.parp.gov.pl/smart
Link do ogłoszenia na stronie NCBR: https://www.gov.pl/web/ncbr/sciezka-smart-nabor-feng0101-ip01-00123

oraz https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/nabory/sciezka-smart-nabor-feng0101-ip01-00123/