Jaka jest współczesna kobieta?

Różnorodna. Spotykamy się z różnymi opiniami. Niektórzy widzą współczesną kobietą jako niezależną, pewną siebie, wykształconą, oczytaną, kochającą, miłą, uprzejmą, dbającą o dom. Jeszcze inni twierdzą, że współczesna kobieta niszczy, łamie i buntuje się przeciwko wszelkim społecznym zasadom. A my współczesne kobiety jesteśmy pośrodku, próbujemy znaleźć swoją własną drogę, mieć własne zdanie i nie dajemy się zastraszać przed głośniejszym wyrażeniem opinii. Umiemy domagać się swoich praw i bronić swoich pozycji. Osobiście myślę, że współczesne kobiety są otwarte na życie, skuteczne w działaniu i wytrwałe w dążeniu do celu.

Mówią, że każda kobieta ma w sobie coś z Maty Hari?

Interesujące pytanie. Mata Hari jest symbolem szpiegostwa i wykorzystywania urody, wdzięku i inteligencji w manipulowaniu ludźmi. Jeśli tak na to popatrzymy to nie jest to tylko cechą kobiet. I można śmiało powiedzieć, że są ludzie, którzy mają w sobie coś z Maty Hari. Jeśli zaś popatrzymy na Matę Hari jako na kobietę świadomą swojej wartości to coraz więcej kobiet ma tę spokojną pewność siebie opartą na poczuciu własnej wartości i umieją to wykorzystywać.

Jest Pani kobietą sukcesu? Jak łączy Pani obowiązki bizneswoman i życie rodzinne?

Myślę że jestem kobietą, która skutecznie realizuje swoje marzenia. Był taki okres w moim życiu, kiedy z jednej strony praca zawodowa otwierała wyjątkowe możliwości wymagając dużego zaangażowania a z drugiej strony rodzina i dzieci potrzebowały mnie w domu. Pogodzenie korporacji z rodziną jest bardzo trudno. Energii dodawało mi poczucie że to co robię ma sens i jest potrzebne Zależało mi, aby moja praca miała sens, inspirowała i wnosiła coś nowego do otaczającego nas świata.. Ale nigdy nie czułam aby dzieci przeszkadzały mi w karierze. Czy kariera przeszkadzała mi w byciu mamą? O to trzeba zapytać moje dorosłe dzieci. Obecnie jestem w bardzo komfortowej sytuacji, codzienność mojej rodziny to ja i mąż. Razem pracujemy i razem opiekujemy się naszym psem i kotem. Mamy czas na rozwój swoich pasji i realizację wyzwań. A ja teraz nie muszę dokonywać trudnych wyborów.

Czym jest dla Pani Akademia Kobiet Skutecznych?

Już na etapie edukacji doświadczałam bycia jedyną lub jedną z niewielu kobiet w męskim środowisku. Nie doświadczałam ostrej dyskryminacji, ale często w odczuwałam że jestem inaczej traktowana. Zamiast z racji stanowiska uczestniczyć, w podejmowaniu decyzji, byłam o niej tylko informowana. A sprawy techniczne były mi tłumaczone w sposób infantylny, jak to koledzy mówili „tłumaczę Ci jak kobiecie”. Ja sobie z tym radziłam, ale widziałam koleżanki które odbierały to emocjonalnie i bardzo osobiście. Akademia Kobiet Skutecznych umożliwia i tworzeni miejsca w którym nikt nie będzie się czuł innym, gorszym ale za to będzie docenianym za swoje talenty, działania i znajdzie wsparcie i zrozumienie dla swoich pasji. Pozwala mi budować społeczność ludzi otwartych, przyjaznych, tolerancyjnych, ciekawych świata, skutecznie działających w różnych dziedzinach.

Kogo skupia Akademia Kobiet Skutecznych i czym się zajmuje?

Po kilku latach działania Akademia Kobiet Skutecznych skupia wokół siebie ludzi którzy dostrzegają potrzebę rozwoju relacji opartych na równych prawach. Wychodząc naprzeciw naszym obserwacjom i doświadczeniom w przyszłym roku uruchamiamy 24 miesięczny program edukacyjno – rozwojowy dla kobiet które ukończyły 21 lat a nie ukończyły 26.Warsztaty, wykłady, sesje wyjazdowe i zajęcia praktyczne mają przygotować uczestniczki do życia w dorosłym świecie, do pracy w korporacjach, prowadzenia własnej firmy i umiejętnego poruszania się w świecie wielokulturowym i na skrzyżowaniu pokoleń. Poza tym promując kobiety i ich działania, organizujemy Plebiscyt na Skuteczną Kobietę Roku w którym kapituła są Internauci, zgłaszający kandydatki w różnych kategoriach, a my wręczamy statuetki „Skuteczna Kobieta Roku” laureatkom z największą liczbą głosów. Akademia Kobiet Skutecznych prowadzi ranking Firm Przyjaznych Kobiecie, które nie ograniczają w żaden sposób nikogo ze względu na płeć, wyznanie, czy pochodzenie. Organizowane przez nas kongresy są platformą do dyskusji nad wyzwaniami jakie stawia przed kobietami XXI wiek i jak sprawić aby przestały się czuć zakładniczkami istniejących stereotypów. W tym roku do dyskusji zaproszone zostały również kobiety samorządów województwa mazowieckiego. Nasze spotkania integracyjne sprzyjają budowaniu relacji i tworzeniu wspólnych niezależnych od Akademii projektów. Miło nam kiedy dowiadujemy się że osoby które poznały się w Akademii nawiązały współpracę. To pokazuje że nasza Akademia łączy i inspiruje.