– Mam dużą satysfakcję z doskonałego stanu polsko-tureckich stosunków dwustronnych oraz intensywności wizyt. Jest to dowód na to, że chcemy wznieść nasze stosunki polityczne, gospodarcze i wojskowe na jeszcze wyższy poziom – powiedział minister Zbigniew Rau w rozmowie ze swoim tureckim odpowiednikiem Mevlütem Çavuşoğlu.

Wśród głównych tematów rozmowy ministrów były kwestie bilateralne oraz kwestie międzynarodowe. Szef polskiej dyplomacji wskazał, że Polska przywiązuje dużą wagę do współpracy z Ankarą.

Ministrowie wysoko ocenili poziom dwustronnej wymiany handlowej. Pomimo negatywnych skutków pandemii COVID-19 obroty handlowe osiągnęły w 2020 roku wyniosły ponad 6 mld EUR. – Gdyby udało się rozwiązać kilka istotnych spraw związanych z barierami handlowymi utrudniającymi nie tylko polski eksport, lecz również możliwości inwestycyjne na rynku tureckim, moglibyśmy liczyć na zwiększenie poziomu wzajemnej wymiany handlowej – podkreślił minister Zbigniew Rau.

Ministrowie omówili także tematy zagrożeń na wschodniej granicy zwłaszcza w kontekście sytuacji w Afganistanie i na Białorusi, a także problemu związanego z migracją do naszych państw.

Podczas spotkania zostało podpisane porozumienie o współpracy akademii dyplomatycznych przy Ministerstwach Spraw Zagranicznych Polski i Turcji, którego celem jest polepszenie systemu szkolenia kadr dyplomatyczno – konsularnych.

 

Rzecznik Prasowy MSZ
Łukasz Jasina

 

zdjęcie: Roman Gembarzewski

Informator Mazowsza