Ceny energii szaleją, a Wola stara się ograniczyć wzrastające koszty ogrzewania budynków użytku publicznego. Dlatego szkoła przy Okopowej 55 właśnie przeszła gruntowną termomodernizację. To kolejny taki remont w ostatnich latach.

  • W ciągu ostatnich 7 lat na Woli ponad 24 miliony złotych zainwestowano w ocieplenie 16 zarządzanych przez dzielnicę placówek oświatowych.
  • Właśnie zakończono termomodernizację kolejnej placówki kosztem blisko 3 mln zł.
  • W obliczu szalejących cen ogrzewania liczy się każda tak zaoszczędzona złotówka.

Wracający po wakacyjnej przerwie do szkoły uczniowie zespołu szkół im. Konarskiego mogli odnieść wrażenie, że zima przyszła wyjątkowo wcześnie. Jeszcze we wrześniu teren szkoły co rusz pokrywały przypominające płatki śniegu drobinki styropianu używanego do ocieplenia budynku. – Termomodernizacja to mniejsze zużycie energii do ogrzewania i chłodzenia, a co za tym idzie niższe rachunki – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. Choć takie działania nie są w stanie zniwelować kosztu podwyżek cen energii, w tak trudnej sytuacji liczy się każda zaoszczędzona złotówka. Nie bez znaczenia są też korzyści środowiskowe. – Zmniejszając zapotrzebowanie na energię ograniczamy emisję szkodliwych substancji, które są emitowane podczas jej wytwarzania – dodaje Strzałkowski.

Prace podzielono na dwa etapy. W pierwszym, za kwotę blisko 800 tys. zł., w części północnej wyremontowano i docieplono m.in. elewację i ściany fundamentowe oraz zadaszenie nad wiatrołapem. Wymieniono także uszkodzone okna czy zmodernizowano instalację oświetlenia zewnętrznego na elewacji frontowej. – Staramy się oszczędzać energię na wszystkie możliwe sposoby, także realizując najprostsze działania, takie jak wymiana żarówek czy kabli na mniej energochłonne – relacjonuje odpowiedzialny za inwestycję zastępca burmistrza Woli, Robert Rafałowski.

W drugim etapie prac, które pochłonęły ponad 2 mln 150 tys. zł. wymieniono urządzenia węzła cieplnego przy przebudowie całego pomieszczenia, instalację odgromową wraz z uziomem i instalację centralnego ogrzewania, co znacznie ogranicza koszty pozyskania ciepła dostarczanego do budynków – dodaje Robert Rafałowski. Przebudowano także wentylację grawitacyjną i docieplono stropodachy wraz z nowymi pokryciami dachowymi. Roboty remontowe i termomodernizacyjne rozpoczęły się w kwietniu 2021 r. i zakończyły się w listopadzie zeszłego roku. Dzielnica przeznaczyła na nie w sumie prawie 3 mln zł.

Na Woli od 2015 kosztem ponad 24 milionów złotych roku ocieplono 16 zarządzanych przez dzielnicę placówek edukacyjnych.

Link do materiałów: 03_01_2022_Termomodernizacja Konarskiego