Turystyka

 

 
  • Konkurs na najlepsze gospodarstwo ekologiczne,
  • Konkurs na najlepszego doradcę w zakresie rolnictwa ekologicznego,
  • Test wiedzy o rolnictwie ekologicznym.

– Te konkursy mają jeden wspólny cel – promocję rolnictwa ekologicznego – podkreślił sekretarz stanu Ryszard Bartosik.

Wiceminister zwrócił uwagę, że rozwój rolnictwa ekologicznego stanowi jeden z ważniejszych priorytetów, dlatego też projekt Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) oraz Ramowy Plan Działań dla Żywności i Rolnictwa Ekologicznego w Polsce na lata 2021-2027 zawiera wiele interwencji oraz działań, które będą wspierały rozwój rolnictwa ekologicznego, przetwórstwa oraz rynku żywności ekologicznej w Polsce.

– Szanowni Państwo Laureaci – tak wiele wnosicie w rozwój rolnictwa ekologicznego. To Wy troszczycie się o zdrowy styl życia i prowadzicie swoje gospodarstwa w taki sposób, który jest przyjazny dla środowiska naturalnego – stwierdził sekretarz stanu Ryszard Bartosik.

Konkurs na najlepsze gospodarstwo ekologiczne został zorganizowany już po raz 14. Po raz drugi zaś zorganizowany został konkurs na najlepszego doradcę w zakresie rolnictwa ekologicznego.

W tym roku swój debiut miał ostatni z konkursów – test wiedzy o rolnictwie ekologicznym, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów szkół rolniczych.

Jak podkreślił dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego (CDR) w Brwinowie Ireneusz Drozdowski, zainteresowanie uczniów daje nadzieję, że rolnictwo ekologiczne będzie się dalej rozwijało, że będą rolnicy zainteresowani tym typem rolnictwa.

– Rolnik ekologiczny to rolnik, którego cechuje chęć ciągłego doskonalenia się, uczenia. To jest styl życia całej rodziny, która zajmuje się tym tematem – dodał dyrektor.

 

Add a comment

Prezentacja nowych ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej, gdzie dzieci i młodzież mogą szybko otrzymać profesjonalną pomoc oraz udzielanie praktycznych wskazówek dla rodziców i opiekunów, które ułatwią rozpoznanie problemów psychicznych i emocjonalnych - to główne zadania kampanii społecznej realizowanej przez Ministerstwo Zdrowia.

Add a comment

Sadzenie zieleni, w tym 38 lip srebrzystych „Varsaviensis", zakończyło przebudowę zachodniej strony ul. Marszałkowskiej wzdłuż pl. Defilad. Zmiany wiązały się z remontem chodnika, budową drogi rowerowej oraz wyznaczeniem miejsc postojowych na szerokiej jezdni.  

Inwestycja stanowiła pierwszy krok do odnowienia ul. Marszałkowskiej w ramach Nowego Centrum Warszawy. Polegała przede wszystkim na budowie dogi dla rowerów. Na północy włączono ją do istniejącej infrastruktury rowerowej na skrzyżowaniu z ul. Świętokrzyską, a na południu zostanie połączona z układem ścieżek, którego budowa – w osobnej inwestycji – ruszyła kilka tygodni temu.  

W ramach tego projektu wyremontowano też chodnik. Starą, pochodzącą sprzed dwóch dekad kostkę zastąpiły eleganckie płyty chodnikowe. W kilku miejscach położono je w nowym śladzie, dzięki temu ułatwiono dojście na przystanek autobusowy „Centrum 03". Przeniesiono również parkowanie z chodnika na jezdnię, wytyczając miejsca postojowe na dotychczasowym przewymiarowanym prawym pasie. Kierowcy parkują tam równolegle do kierunku jazdy.  

Kropkę nad „i" zmian stanowiła zieleń. Właśnie zakończono sadzenie drzew – 38 lip srebrzystych „Varsaviensis" – które stanęły w towarzystwie licznych krzewów i bylin, w tym m.in. żywopłotu z irgi. Dziś lipy nie prezentują się w pełni okazale, bo jest jesień i tracą liście. Jednak kiedy wypuszczą je po zimie - upiększą Marszałkowską wzdłuż pl. Defilad. 

Więcej zieleni, poprawa dostępności  

Nowych roślin w pobliżu będzie więcej. Na południe od miejsca, gdzie posadzono lipy, trwa przebudowa okolic ronda Dmowskiego. Na samym rondzie i w narożnikach pojawi się zieleń, w tym 58 drzew. Dopełnią one resztę wprowadzanych zmian – trwa budowa czterech naziemnych przejść dla pieszych, które poprowadzą bezpośrednio do przedłużonych i poszerzonych przystanków tramwajowych. Obok zebr powstaną przejazdy rowerowe – na wysokości ulic Poznańskiej, Widok, Parkingowej i Nowogrodzkiej.  

W ramach Nowego Centrum Warszawy przebudowywany jest również tzw. plac Pięciu Rogów, gdzie staną 22 klony polne o wysokości 8-9 metrów. Cały plac będzie strefą pieszą z dopuszczonym ruchem rowerów, nielicznych autobusów w ciągu ul. Szpitalnej i dojazdów mieszkańców.   

W sumie w tym roku centrum miasta zyska ok. hektara nowej powierzchni zielonej, na której stanie 118 nowych drzew, zostaną posadzone krzewy i niska zieleń. To rozmiar płyty boiska piłkarskiego, razem ze strefą boczną i ławkami rezerwowych.  

Ponadto projektowane są już dalsze północne i południowe odcinki ul. Marszałkowskiej – w  taki sposób, by zmienić całą tę ulicę między pl. Bankowym a pl. Konstytucji w wygodną miejską arterię ze szpalerami drzew, z której łatwo skorzystają piesi, rowerzyści, pasażerowie i kierowcy. Podobne zmiany czekają też Al. Jerozolimskie (po planowanym przez kolejarzy od 2024 r. remoncie linii średnicowej). 

Add a comment

Biznes i Ekologia

BiE2_151_v51_podglad_rozkladowki
BiE2_151_v51_podglad_rozkladowki_1
BiE2_150_ jubileuszowy_1
BiE2_149_podglad_rozkladowki_1
Previous Next
1 2 3 4