Kierunkowa decyzja w tej sprawie zapadła podczas odbywającego się 15 czerwca 2022 r. w Paryżu posiedzenia Rady Zarządzającej MAE, z udziałem minister klimatu i środowiska Anny Moskwy.
Zapewniam, że Polska jest gotowa udzielić Ukrainie wsparcia na każdym z etapów ubiegania się o członkostwo w Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Wierzymy, że silniejsza współpraca Ukrainy z MAE przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, co będzie korzystne nie tylko dla niej samej, ale i całej rodziny MAE
– powiedziała minister Moskwa.
Państwa członkowskie były w tej kwestii zgodne i kierunkową decyzję o dołączeniu Ukrainy do grona państw stowarzyszonych w Agencji podjęto jednogłośnie. Z inicjatywy minister Anny Moskwy i Fatih Birola, dyrektora wykonawczego MAE, w ciągu najbliższych dni zostanie ustalony termin ceremonii przystąpienia Ukrainy do Agencji. Ustalono, że odbędzie się ona w Warszawie.
Jestem niezwykle dumna, że to polska inicjatywa, której podjęliśmy się zaledwie kilka tygodni temu, ma dziś wpływ na kształt europejskiej energetyki. Ukraina zasługuje na członkostwo w MAE, nie tylko ze względu na konieczność chronienia jej przed skutkami rosyjskiej agresji, ale przede wszystkim jej miks energetyczny, który w 70 proc. składa się z zielonej energii
– powiedziała minister Anna Moskwa.
Wcześniej minister Anna Moskwa spotkała się z Agnès Pannier-Runacher, nowo zaprzysiężoną minister ds. transformacji energetycznej Francji. Tematami rozmowy były m.in. możliwości udzielenia pomocy Ukrainie oraz wprowadzony w odpowiedzi na trudności i zakłócenia na światowym rynku energii spowodowane barbarzyńską inwazją Rosji na Ukrainę, pakiet Fit for 55 oraz plan REPowerEU. Minister Anna Moskwa podkreśliła dynamiczny rozwój w Polsce odnawialnych źródeł energii, zaznaczając jednocześnie konieczność ich stabilizacji innymi źródłami mocy.