Po raz dwudziesty wybrano rolników Pomorza i Kujaw. Podczas uroczystości, którą zorganizowano w historycznej sali konferencyjnej im. Bydgoskiego Marca 1981 w urzędzie wojewódzkim, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz wręczył odznaczenia państwowe i resortowe zasłużonym rolnikom.

Wiele osób podczas uroczystości
W konkursie nagrodzeni zostali najbardziej wyróżniający się producenci branży roślinnej, zwierzęcej, ogrodniczej i mleczarskiej. Nominowanych było 23 rolników, a nagrodzono 10 gospodarstw.

W ten sposób możemy zaprezentować dorobek naszych rolników, ich umiłowanie do ziemi, ich wspaniałą gospodarność

– podkreśliła Zofia Kozłowska, przewodnicząca kapituły konkursu „Rolnik Pomorza i Kujaw”.

Uroczystość zorganizowana została w sali konferencyjnej im. Bydgoskiego Marca 1981 w urzędzie wojewódzkim, a więc w miejscu, gdzie 41 lat temu solidarność robotnicza wstawiła się za rolnikami, co podkreślił wojewoda. Mikołaj Bogdanowicz przypomniał również takie wydarzenia ostatnich lat jak m.in. nawałnica, susza, czy ptasia grypa z którymi rolnicy z regionu musieli się mierzyć. Kryzys energetyczny, bardzo potrzebne dopłaty do nawozów, sytuacja ma Ukrainie, to wydarzenia ostatnich miesięcy, które również miały ogromny wpływ na rolnictwo. Wojewoda wręczył odznaczenia państwowe i resortowe zasłużonym rolnikom, podkreślając i dziękując za ich zasługi. Za wiele lat pracy i zaangażowania reprezentant rządu w terenie podziękował również Zofii Kozłowskiej, przewodniczącej kapituły konkursu „Rolnik Pomorza i Kujaw”.

W wydarzeniu uczestniczył także poseł Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich.

„Rolnik Pomorza i Kujaw” – pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach:

Produkcja roślinna
Irena i Mariusz Dębowscy – Lubraniec Parcele, powiat włocławski

Ogrodnictwo
Agnieszka i Rafał Lewandowscy – Ostrowąs, gm. Aleksandrów Kujawski, powiat aleksandrowski

Gospodarstwo wielkotowarowe
prezes Sebastian Filipek – Kaźmierczak – Ośrodek Hodowli Zwierząt Zarodowych Sp. z o.o., Chodeczek, gm. Chodecz, powiat włocławski

Produkcja zwierzęca
Jolanta i Krzysztof Cieszkowscy – Księta 14, gm. Świedziebnia, powiat brodnicki

Mleczarstwo i produkcja mleka
Iwona i Przemysław Kawula – Frydrychowo 48, gm. Kowalewo Pomorskie, powiat golubsko-dobrzyński