Trwa 18. edycja Konkursu Chopinowskiego i kolejny etap zmagań pianistów. Równocześnie w całym mieście odbywa się wiele wydarzeń specjalnych związanych z kompozytorem – pod hasłem „W Warszawie wszystko gra Chopina”.

W metrze (stacja Świętokrzyska) w sobotę można było zobaczyć artystyczny performance w wykonaniu zespołu Art. Color Ballet, który za pomocą tańca i malarstwa na nowo zinterpretował muzykę Chopina.

A już 14 października – nocny koncert w metrze (stacja Stadion Narodowy) z udziałem uczestnika Konkursu Chopinowskiego. To wyjątkowa okazja, by posłuchać muzyki Chopina na żywo w warszawskim metrze. Zaproszenia na ten koncert można było dzisiaj wygrać w konkursie na miejskim Facebooku, wejściówki rozeszły się błyskawicznie.

17 października – po Warszawie będzie jeździł chopinowski tramwaj z muzyką na żywo graną przez pianistów. Trasa przejazdu: Metro Wilanowska – Bukowińska – Królikarnia – Malczewskiego – Park Dreszera – Morskie Oko – Dworkowa – Rakowiecka – Pl. Unii Lubelskiej – Pl. Zbawiciela – Pl. Konstytucji – Hoża – Centrum – Metro Świętokrzyska – Królewska – Pl. Bankowy – Metro Ratusz Arsenał – Muranów – Muranowska – Dw. Gdański – Gen. Zajączka – Pl. Inwalidów – Pl. Wilsona – Metro Marymont (i z powrotem do Metra Wilanowska).

Konkurs Chopinowski odbywa się do 21 października, kiedy to odbędzie się uroczystość wręczenia nagród wraz z koncertem laureatów. Zwycięzca konkursu otrzyma złoty medal oraz I nagrodę w wysokości 40 000 euro. Warszawa ufundowała nagrodę w wysokości 7 tysięcy euro oraz wyróżnienia dla czwórki finalistów/finalistek Konkursu – po 4 tysiące euro każde (zarządzenie nr 527/2021).

Głównym organizatorem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Jutro rozpocznie się sprzedaż dodatkowe puli biletów na przesłuchania w III etapie konkursu. Szczegółowe informacje na stronie chopin2020.pl