Ogólnopolskie Święto „Wdzięczni Polskiej Wsi”

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk towarzyszył dziś premierowi Mateuszowi Morawieckiemu podczas obchodów Ogólnopolskiego Święta „Wdzięczni Polskiej Wsi”. Uroczystości zorganizowane zostały w Ostrowi Mazowieckiej. Rozpoczęły się od Mszy Świętej, po której odbyły się [...]

Polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe

Bezpieczeństwo energetyczne Polski i Litwy było głównym tematem polsko-litewskich konsultacji międzyrządowych, które odbyły się 16 września 2022 r. w Wilnie, pod przewodnictwem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. W spotkaniu uczestniczyła również Anna Moskwa, minister klimatu [...]

Amerykańska oferta ws. budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzeziński oraz prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik przekazali minister klimatu i środowiska Annie Moskwie „Raport koncepcyjno-wykonawczy w zakresie współpracy w obszarze Cywilnej Energetyki Jądrowej”. Spotkanie odbyło się 12 września [...]

 • Bartosik: priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa żywności

  Priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, a nie ograniczanie stosowania środków ochrony roślin - powiedział w poniedziałek w Brukseli wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Ryszard Bartosik, który brał udział w posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

 • Prognoza pogody na 27 i 28 września

  IMGW informuje, że nad Europą dominować będą niże z ośrodkami nad Morzem Północnym, Bałkanami, północnymi Włochami oraz w rejonie Islandii wraz z układami frontów atmosferycznych. Jedynie krańce północno-wschodnie oraz zachodnie będą pod wpływem wyżów. Polska będzie w zasięgu niżu znad Morza Północnego. Na zachodzie kraju zaznaczy się wpływ frontów okluzji. […]

 • Gaz na europejskim rynku w poniedziałek tanieje o ponad 4 proc.

  W poniedziałek gaz w holenderskim hubie TTF tanieje o ponad 4 proc. Kontrakty z dostawą w październiku spadły o prawie 7 proc. do 173 euro za MWh.

 • Wnioski o zwrot środków z systemu viaTOLL tylko do końca września

  Wniosek o zwrot środków z systemu viaTOLL można składać tylko do końca września - przypomina w poniedziałkowym komunikacie Ministerstwo Finansów.

 • Ropa w poniedziałek po południu drożała

  W poniedziałek po południu ropa naftowa Brent drożała o blisko 1 proc., do ok. 87 dol. za baryłkę. Drożała także amerykańska ropa WTI, która kosztowała blisko 80 dol. za baryłkę.

 • PGNiG odebrało w terminalu w Kłajpedzie 90 mln m sześc. gazu ziemnego

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) odebrało w terminalu w Kłajpedzie na Litwie 90 mln m sześc. gazu ziemnego. Była to szósta w tym roku dostawa do tego terminalu - poinformowała spółka w poniedziałek.

 • Rząd rozpoczął obrady, podczas których zajmie się projektem ws. zamrożenia cen prądu

  Rada Ministrów po godz. 17 rozpoczęła obrady, na których zajmie się projektem w sprawie zamrożenia cen prądu w 2023 r. dla gospodarstw domowych na poziomie z 2022 r. do limitu zużycia 2000 kWh rocznie. Dwie poprawki do projektu złożył minister sprawiedliwości.

 • Kanada z początkiem października znosi wymóg szczepień dla podróżnych

  Od 1 października osoby przylatujące do Kanady, przekraczające granicę lądową i morską nie będą musiały przedstawiać zaświadczenia o szczepieniu – poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister zdrowia Jean-Yves Duclos.

 • Polski rząd nie wyklucza porzucenia współpracy w ramach KPO

  Na tym etapie staramy się przede wszystkim pozyskać pieniądze, ale jeśli okaże się to niemożliwe, będziemy występować do TSUE, aby zmusić KE do przestrzegania prawa. Nie wykluczamy też porzucenia w ogóle współpracy w ramach KPO - powiedział w poniedziałek wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

 • Inflacja w II połowie roku wysoka; stopniowe jej obniżanie w 2023 r.

  W drugiej połowie 2022 r. inflacja pozostanie wysoka, natomiast w 2023 r. prognozowane jest jej obniżenie, które powinno następować stopniowo - wynika z opublikowanych w poniedziałek Założeń Polityki Pieniężnej na rok 2023 przyjętych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP).

 • Złoty powinien tracić na wartości

  W najbliższym czasie złoty powinien tracić na wartości pod wpływem podwyższonego ryzyka geopolitycznego i relatywnie gołębiej polityki NBP - ocenił w rozmowie z PAP Biznes Jarosław Kosaty, ekonomista Santander Bank Polska. Jak wskazał, rentowności krajowych obligacji powinny kontynuować wzrosty.

 • Nowoczesne rozwiązania z zakresu marketing autimation

  Aktualna sytuacja gospodarcza i rosnąca inflacja mają ogromny wpływ na nastroje konsumentów, ich motywacje i ścieżkę zakupową. Zarządcy centrów handlowych muszą więc śledzić stale zmieniające się nawyki klientów, analizować je na bieżąco i odpowiednio weryfikować swoje strategie marketingowe. Aby wesprzeć właścicieli i najemców centrów handlowych w bardziej efektywnym […]

 • Autobusy wodorowe z Polski. EcoRaport tygodnia

  Coraz więcej polskich miast zamawia autobusy wodorowe. Solaris zaprezentował na targach w Berlinie Urbino 18 hydrogen – drugi, przegubowy autobus wodorowy, jaki będzie produkował. Urbino 18 hydrogen ma 18 metrów i nowoczesny wodorowy napęd, ponieważ nie posiada klasycznej komory silnika, tylko napęd modułowy. Dzięki eliminacji komory silnika poszerzyła się przestrzeń na dachu […]

 • Rząd ma zająć się projektem ws. zamrożenia cen prądu

  W poniedziałek rząd ma rozpatrywać projekt w sprawie zamrożenia cen prądu w 2023 r. dla gospodarstw domowych na poziomie z 2022 r. do limitu zużycia 2000 kWh rocznie - wynika z informacji opublikowanej na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 • Czy będzie podatek 50 proc. dla firm zatrudniających ponad 250 osób?

  Rzeczpospolita podała, że rząd planuje wprowadzić 50 proc. podatek dla firm zatrudniających ponad 250 osób. Pozyskane w ten sposób pieniądze, a mowa o 13,5 mld złotych, mają sfinansować wypłatę rekompensat za wysokie ceny energii dla samorządów i odbiorców chronionych.

 • Senat zajmie się nowelizacją prawa pocztowego

  Nowelizacją Prawa pocztowego, która zakłada likwidację funduszu kompensacyjnego i wskazanie budżetu państwa jako wyłącznego źródła wypłaty rekompensat za straty Poczty Polskiej wynikające ze świadczenia usług powszechnych, czyli min. dostarczania listów i paczek - zajmie się we wtorek Senat.

 • UOKiK udostępnił rekomendacje dla influencerów dotyczące reklam

  Rekomendacje Prezesa UOKiK dotyczące oznaczania treści reklamowych przez influencerów w mediach społecznościowych są już dostępne - przekazał w poniedziałek urząd antymonopolowy. Dokument obejmuje m.in. definicje, regulacje prawne i przykłady oznaczania reklam na różnych platformach internetowych.

 • Od poniedziałku Polagra - targi dla branży spożywczej i sektora HoReCa

  Polska żywność to jeden z najnowocześniejszych przemysłów rolno-spożywczych w całej UE; jesteśmy samowystarczalnym producentem i dużym eksporterem – powiedział wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski w poniedziałek w Poznaniu na otwarciu targów dla branży spożywczej i sektora HoReCa Polagra.

 • W tym kraju tylko w weekend przybyło ok. 17 tys. Rosjan. Kilometrowe kolejki aut

  Wschodnią granicę Finlandii przekroczyło w sobotę i niedzielę blisko 17 tys. Rosjan. Przed najbardziej popularnymi przejściami, w okolicach Lappeenranta czy Imatry, stały po rosyjskiej stronie przez całą noc kilometrowe kolejki samochodów – przekazała w poniedziałek fińska straż graniczna.

 • Po ogłoszeniu mobilizacji wyjechało z Rosji 261 tys. mężczyzn

  Po ogłoszeniu w Rosji mobilizacji 21 września wyjechało z tego kraju 261 tysięcy mężczyzn – poinformował portal Nowaja Gazieta.Jewropa, powołując się na źródła w prezydenckiej administracji; dane pochodzą od Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).

 • Gaz ziemny w poniedziałek tanieje o 3,77 proc.

  W poniedziałek rano gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach październikowych tanieje o 3,77 proc, do 178,49 euro za MWh. Spada również jego cena w kontraktach listopadowych o 2,74 proc., do 197 euro za MWh.