Podczas swojej wizyty w województwie lubelskim wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk odwiedził tamtejsze zakłady przetwórstwa chmielu oraz ważne dla rolnictwa instytucje. Ponadto spotkał się z plantatorami chmielu.

Suchodoły

Szef resortu rolnictwa złożył wizytę w nieczynnym od pewnego czasu zakładzie SCF Natural Sp. z o.o., który produkował wysokiej jakości granulaty i ekstrakty chmielowe. Spółka zajmowała się kontraktacją, skupem chmielu, jego przetwórstwem i sprzedażą.

– Polityka Krajowej Grupy Spożywczej wychodzi naprzeciw oczekiwaniom plantatorów chmielu i również ten zakład będzie nabyty przez nią od Grupy Azoty – zapowiedział wicepremier Henryk Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa poinformował również, że jest już wstępne porozumienie między tymi dwiema spółkami Skarbu Państwa i obecnie trwają szczegółowe ustalenia biznesowe.

– Mam nadzieję, że wkrótce ten zakład ożyje i wznowi skup chmielu oraz produkcję granulatu – podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk.

Dodał, że są zabezpieczone środki finansowe dla Krajowej Grupy Spożywczej również na skup chmielu. Wicepremier podkreślił, że działalność tego nowoczesnego zakładu będzie odbudowana i zostanie uruchomiona produkcja.

– Mam nadzieję, że rolnicy mający jeszcze zapasy pozakontraktowe będą mogli już od przyszłego tygodnia przywieźć i sprzedać surowiec– powiedział szef resortu rolnictwa.

W wizycie w SCF Natural Sp. z o.o. towarzyszyli wicepremierowi prezesi: Grupy Azoty Jacek Janiszek i Polskiego Związku Producentów Chmielu Jan Madej.

Puławy

Przebywający w województwie lubelskim wicepremier Henryk Kowalczyk złożył również wizytę w Puławach. Tam odwiedził: Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy oraz Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy.