Czy polska żywność jest zagrożona utratą rynków unijnych? Jakie nowe wyzwania ESG czekają branżę oraz jak najlepiej przygotować się na przyszłość w obliczu nadchodzących zmian legislacyjnych?

W dniach 29–30 października na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbyła się konferencja pt. „Wpływ raportowania ESG w ramach dyrektywy CSRD na produkcję zwierzęcą”, poświęcona nowym wyzwaniom i obowiązkom w zakresie zrównoważonego rozwoju. Organizatorem wydarzenia była Polska Izba Produktu Regionalnego.

Konferencja zgromadziła szerokie grono ekspertów, aby omówić nadchodzące przepisy unijne, ich potencjalny wpływ na producentów rolnych i firmy spożywcze oraz wyzwania związane z obliczaniem śladu węglowego, który będzie jednym z pierwszych kroków dostosowawczych dla wielu przedsiębiorstw. Dwa dni dyskusji koncentrowały się na nowych obowiązkach raportowych, możliwościach wyznaczania ambitnych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz wpływie ESG na produkcję w sektorze zwierzęcym. Paneliści, reprezentujący różne obszary branży, podzielili się doświadczeniem i perspektywami na temat roli zrównoważonego rozwoju w rolnictwie.

Podczas panelu pt. „Legislacja unijna i krajowa dot. ESG – jak przygotować się na przyszłość?, Stefan Krajewski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreślił „Rozwiązania muszą powstać w dialogu, bo najgorsze jest, jak się narzuci daną rzecz, nie skonsultuje się tego z branżą i będziemy mieli powtórkę z zeszłego roku, tak jak wszędzie odbywały się protesty w ujęciu europejskiego zielonego ładu.”

Z kolei Tomasz Kurpiewski, reprezentujący firmę McDonald’s, zaznaczył podczas panelu pt. „Współpraca przetwórców z rolnikami – dobre praktyki wsparcia w zielonej transformacji oraz wsparcie administracji publicznej i instytucji otoczenia biznesu”: „Postawiliśmy sobie krowę i wyszło na to, że ta krowa to jest emisyjność zarówno w zakresie mięsa wołowego, jak i serów oraz mleka. Jest więc bardzo ważne, żeby zbilansować tę emisyjność i ją ograniczać – jeżeli chcemy to zrobić faktycznie w celu ograniczenia emisji netto, a nie na transakcję, kilogram lub kilometr transportu. Musimy nawiązać współpracę z prawie całą branżą – zarówno od strony hodowców, rolników, jak i mleczarzy – czyli podejść do tego bardzo całościowo.”

Jacek Zarzecki, reprezentujący Polską Platformę Zrównoważonej Wołowiny, odniósł się do popularnych mitów dotyczących wpływu sektora wołowiny na środowisko, wskazując na fakty i dane o emisjach gazów cieplarnianych. Podkreślał, że choć produkcja wołowiny często jest obwiniana za wysoki poziom emisji, w rzeczywistości rolnictwo w Polsce odpowiada za niewielki procent emisji, z czego produkcja zwierzęca stanowi tylko część. Zarzecki zwracał uwagę na inwestycje w dobrostan zwierząt, które wyniosą 1,3 miliarda złotych w ciągu pięciu lat, dzięki czemu Polska staje się liderem w tej dziedzinie i umacnia swoją pozycję w zrównoważonym rolnictwie.

Zielona Transformacja w Rolnictwie: Finansowanie, Gospodarka Odpadami i Rola Biogazowni w Walce o Konkurencyjność Polskiej Żywności

Eksperci podkreślili również znaczenie „zielonych finansów” jako inwestycji w przyszłość oraz transformacji rolnictwa, co ma kluczowe znaczenie dla konkurencyjności polskiej żywności. Omawiano współpracę pomiędzy przetwórcami a rolnikami i przedstawiano dobre praktyki wsparcia zielonej transformacji, a także rolę administracji publicznej i instytucji otoczenia biznesu.

Szczególną uwagę poświęcono także kwestiom gospodarki odpadami opakowaniowymi oraz nadchodzącej Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP), Systemowi Kaucyjnemu i unijnemu rozporządzeniu PPWR, które będą wymagać od firm spełnienia wymogów prośrodowiskowych. Podkreślano, że przemyślane opakowania mogą pomóc w ograniczeniu marnowania żywności, co przekłada się na niższe emisje CO2.

W kontekście działań proekologicznych zwrócono również uwagę na rolę biogazowni i ich potencjalny wkład w redukcję śladu węglowego w łańcuchu dostaw żywności. Przedstawiono rozwiązania prawne, które mogą wspierać rozwój sektora biogazu, jak i apelowano o uproszczenie procedur administracyjnych i zwiększenie dostępu do finansowania.

Tendencje ESG i Wymogi UE: Nowe Szanse i Wyzwania dla Polskiej Branży Żywnościowej

Nowa legislacja ESG oraz prośrodowiskowe wymogi Unii Europejskiej stają się więc kluczowymi elementami przyszłości polskiej branży żywnościowej. Dostosowanie się do nich będzie nie tylko wyzwaniem, ale i szansą na zwiększenie konkurencyjności oraz zrównoważony rozwój tego sektora.

Konferencja odbyła się podczas Kongres Greenpact European ESG Summit – wydarzenia poświęconego kluczowym obszarom odpowiedzialności społecznej i zrównoważonego rozwoju. Kryzys klimatyczny i nierówności społeczne są niepodważalnymi faktami. Wystarczy wspomnieć, że 1% najbogatszych Europejczyków odpowiada za aż 60% emisji śladu węglowego. Co więcej, w ostatnich latach 1% najbogatszych ludzi na świecie zgromadził więcej kapitału niż pozostałe 99% populacji razem wzięte.

#Fundusze Promocji