Najwyżej położoną elektrownię słoneczną można oglądać w Polsce w Beskidzie Żywieckim. Daleko jej jednak pod względem mocy do największej elektrowni słonecznej w górach w Europie. Górskie położenie zapewnia, że produkcja energii z fotowoltaiki jest wyższa. Nic więc dziwnego, że powstają coraz to nowe takie instalacje.

Fotowoltaika na górskiej hali

Najwyżej położona gruntowa instalacja fotowoltaiczna w Polsce znajduje się przy Schronisku Górskim PTTK „Rysianka” w Beskidzie Żywieckim. Elektrownia słoneczna, o mocy 32 kW znajduje się na wysokości 1 290 m n.p.m. Instalacja na Hali Rysianka składa się z 87 modułów monokrystalicznych full black oraz dwóch inwerterów, przystosowanych do pracy na zewnątrz budynku.

Realizacja dla schroniska „Rysianka” była dla nas bardzo ciekawym przedsięwzięciem projektowo-logistycznym. Po raz pierwszy montowaliśmy instalację na takiej wysokości i tak skomplikowanym podłożu. W projekcie wykorzystaliśmy naturalne pochylenie terenu w kierunku południowym i dodatkowo zastosowaliśmy duży kąt paneli, co zapobiega nadmiernemu osadzaniu się śniegu oraz zwiększa wydajność paneli.

Piotr Trojanowski, kierownik realizacji w terenie Columbus Energy.

Jak podaje Columbus Energy, wykonawca instalacji, szacowana roczna zdolność produkcyjna elektrowni wynosi 33 MWh. Po kilku miesiącach pracy widać już, że produkcja energii z fotowoltaiki jest wyższa od przeciętnej.

Czytaj także: Farma słoneczna na górze Żar ma magazyn energii

Od grudnia do początku września instalacja wyprodukowała ponad 28 MWh energii elektrycznej. Co ciekawe, już w marcu było to 4,5 MWh, czyli porównywalnie do wyników z maja i czerwca, gdy dzień jest najdłuższy.

Energię słoneczną dzierżawcy schroniska wykorzystują do oświetlenia i zasilania urządzeń elektrycznych. To pozwoli w ciągu roku ograniczyć emisję dwutlenku węgla o blisko 23 tony, ponieważ zrezygnowano z kotła na węgiel do podgrzania wody.

Największa elektrownia słoneczna w Alpach

Z kolei największa elektrownia słoneczna w górach w Europie wytwarza energię elektryczną z około 5 tys. paneli słonecznych. Zostały zainstalowanych na szerokości prawie jednego kilometra na ścianie górskiej zapory Muttsee – najwyżej położonej zaporze w całej Europie, 2500 m n.p.m.

Elektrownia słoneczna AlpinSolar to największy tego typu obiekt w Szwajcarii. Ma moc 2,2 MW i będzie produkować około 3,3 GWh prądu rocznie. Szacuje się, że miesiącach zimowych produkcja energii z fotowoltaiki będzie około trzy razy wyższa na nizinach. Wszystko przez położenie ponad ponad poziomem mgieł i wychwytywanie promieni słonecznych odbijających się od śniegu.

Tak zwany efekt albedo, czyli odbicie promieniowania słonecznego, jeszcze bardziej zwiększa uzysk energii elektrycznej. Ponadto stromy kąt nachylenia modułów (51-65 stopni) tworzy bardziej efektywny kąt padania promieni oraz zapobiega nadmiernemu osadzaniu się śniegu. Wykonawcą projektu jest forma IWB, a inwestorem Axpo.

fot. Axpo

Dodatkową zaletą szwajcarskiej elektrowni jest naturalne chłodzenie i wentylacja od elektrowni szczytowo-pompowej Limmern, co zwiększa wydajność modułów.

Artykuł Wyższa produkcja energii z fotowoltaiki w górach pochodzi z serwisu EcoReporters.