Szef rządu zaznaczył na konferencji PISM Strategic Ark, że jeśli Ukraina wygra z Rosją, to będzie przede wszystkim jej zwycięstwo. Natomiast jeśli przegra, będzie to przegrana nas wszystkich i koniec świata, jaki znamy. „Dlatego wzywam do izolacji prezydenta Rosji. Owszem, dyplomacja wymaga dialogu, ale nie negocjuje się z terrorystami. Przestępcy muszą zostać osądzeni, a ideologia Ruskiego miru musi zostać pokonana i wyeliminowana” – ocenił premier.

Rosyjskie morderstwa powinny zbudzić nas z geopolitycznego snu

Szef rządu przypomniał masakrę ukraińskich obywateli w Buczy oraz morderstwa cywilnej ludności w Irpieniu i Mariupolu. „Wszystkie te wydarzenia powinny obudzić nas z geopolitycznego snu i sprawić, że odrzucimy stare złudzenia” – podkreślił. Jak dodał, mamy dziś powód do tego, by próbować rozumieć dynamikę odrodzenia imperializmu i być może totalitaryzmu Rosji.

Premier zauważył, że słychać już o próbach pozwolenia Władimirowi Putinowi, by ocalił twarz na arenie międzynarodowej. „Ale w jaki sposób można próbować ocalić czy zachować coś, co zostało właściwie całkowicie utracone?” – pytał.

Serce Europy bije dziś w regionie Europy Środkowo-Wschodniej

Szef rządu ocenił, że u samych początków geopolityki, Polska została uznana za kraj strategiczny dla całej Europy. „A skoro Polska znajduje się w sercu, to znaczy, że jest odpowiedzialna za całą Europę. Ale to serce Europy dziś bije nie tylko w Polsce, bije też w Ukrainie, w krajach bałtyckich i w ogóle w regionie Europy Środkowo-Wschodniej” – zaznaczył premier.

„Zbyt często byliśmy świadkami horroru wojny, by teraz ignorować znaki ostrzegawcze. Rosję odstraszyć może tylko nasza jedność, zdolności militarne i ostre sankcje – a nie telefony czy rozmowy z Putinem” – powiedział szef rządu. Jak podkreślił, musimy militarnie pomagać Ukrainie i wzmacniać wschodnią flankę NATO, a jednoczeni jesteśmy znacznie silniejsi niż Rosja.

„Ukraińcy są na linii frontu militarnego i odpierają wojska rosyjskie, a my musimy wygrać na drugim froncie i zniszczyć potencjał ekonomiczny Rosji” – zaznaczył premier.

Polska pomoże Szwecji i Finlandii w razie ataku Rosji

Szef rządu zadeklarował, że jeśli doszłoby do ataku na Szwecję czy Finlandię w okresie ich przystępowania do NATO, Polska przyjdzie im na ratunek. Jak zaznaczył, przystąpienie obu krajów do NATO będzie istotnym sygnałem wzmocnienia bezpieczeństwa w Europie i poważną porażką Kremla

„Musimy pamiętać, że powiększenie NATO o Szwecję i Finlandię to zaangażowanie i zobowiązanie polityczne całego Sojuszu i całej społeczności transatlantyckiej wobec Ukrainy” – ocenił premier. „To obrońcy Charkowa, Mariupola i Kijowa otworzyli heroiczną walką drzwi do powiększenia NATO. Te drzwi muszą zostać również otwarte dla Ukraińców” – dodał.

Strategic Ark Conference

Konferencja, z udziałem zagranicznych gości i ekspertów, została zorganizowana przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM), pod hasłem „Navigare necesse est because the world does not stop” (żeglarstwo jest rzeczą konieczną, ponieważ świat się nie zatrzymuje).

PISM to analityczna i ekspercka instytucja, która została utworzona w 1996 r. Zadaniem instytutu jest pogłębianie i upowszechnianie wiedzy o współczesnych sprawach międzynarodowych. PISM utrzymuje kontakty z ośrodkami akademickimi, naukowymi i politycznymi w Polsce i za granicą. Prowadzi także szkolenia dla kadr, które wykonują zadania związane ze stosunkami międzynarodowymi i polityką zagraniczną Polski.

Wideo