Branża kominkowa walczy o zerowy VAT na drewno, które jest coraz droższe. Przedstawiamy wydarzenia dotyczące ekologii i środowiska z polsksigo rynku z minionego tygodnia.

Drewno jest rodzimym i ogólnodostępnym odnawialnym źródłem energii. Tymczasem gaz, który jest w większości importowany i jest paliwem kopalnym, objęty jest stawką VAT 0 proc. Energia elektryczna, która w naszych warunkach powstaje głównie ze spalania paliw kopalnych, objęta jest stawką VAT proc. Jak wskazują pomysłodawcy petycji, w tej sytuacji 23 proc. stawki VAT na drewno jest nieproporcjonalnie wysoka i niczym nieuzasadniona.

Petycja skierowana jest do Rządu RP.

Ekologiczne paliwo lotnicze

PKN Orlen zapowiedział, że od 2025 roku będzie oferował liniom lotniczym niskoemisyjne paliwo SAF (Sustainable Aviation Fuel). Orlen podpisał porozumienie z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT dotyczące współpracy w tym zakresie.

Paliwo Orlen wyprodukuje w Płocku, gdzie inwestuje w instalację uwodornienia olejów roślinnych (HVO). Technologia ta umożliwia przekształcenie surowców, takich jak oleje roślinne, zużyte oleje posmażalnicze czy oleje z alg, w biopaliwo lub w biokomponent do paliwa. W płockiej rafinerii Orlen planuje wyprodukować do 300 tys. ton uwodornionego oleju rocznie czyli ok. 50 proc. tego, co obecnie grupa kieruje do sektora lotniczego. Paliwo SAF pod względem chemicznym jest zbliżone do konwencjonalnych paliw do silników odrzutowych, więc może być mieszane z paliwem konwencjonalnym lub dodawane do niego – podaje spółka.

Z kopalni na wiatraki

Pierwsza grupa górników zakończyła miesięczne szkolenie, które pozwoliło im znaleźć zatrudnienie w branży energetyki wiatrowej. Szkolenie wspólnie zorganizowali OX2, Windhunter Academy oraz Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Jego ideą jest pomóc w przekwalifikowaniu odchodzących z branży wydobywczej górników do pracy w charakterze technika oraz instalatora turbin wiatrowych.

Program szkoleniowy jest zgodny ze standardami Global Wind Organisation, Urzędu Dozoru Technicznego oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Mechaników Polskich. Osoby, które przejdą kurs, będą więc mogły pracować przy instalacji i serwisowaniu turbin nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

To pierwszy w Polsce projekt przekwalifikowania pracowników sektora górniczego do branży energetyki wiatrowej. Górnicy uzyskali honorowane na całym świecie certyfikaty GWO, UDT oraz uprawniania elektryczne, a także zapoznali się ze środowiskiem pracy na prawdziwej turbinie wiatrowej.

Karolina Jastrzębska, dyrektor zarządzający Windhunter Academy.

OX2 oraz Windhunter Academy w pełni sfinansowały pierwszy kurs dla górników, a nabór na drugi – na także bezpłatne szkolenie we wrześniu – nadal trwa.

Zielony amoniak i metanol

Szwajcarska firma nawozona Ameropa i polska spółka Hynfra podpisały porozumienie dotyczącego rozwoju projektów odnawialnego amoniaku i metanolu. Hynfra rozwija obecnie 10 projektów dotyczących zielonego amoniaku, m.in. w Portugalii, Omanie i Polsce.

Rada ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Klimatu

W czerwcu powstała Ekspercka Rada ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Klimatu. W jej skład wchodzą eksperci z obszaru energetyki. Inicjatorkami Rady są Monika Morawiecka z Regulatory Assistance Projekt i Joanna Maćkowiak-Pandera z Forum Energii.

Pierwszym tematem, którym zajęła się Rada w czerwcu, są rekomendacje dotyczące założeń do aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. i bieżącej sytuacji energetycznej.

W momencie kiedy udział energii z wiatru i słońca rośnie, jest konieczne zwiększenie rezerw mocy i elastyczności i nie wystarczy wykorzystanie istniejących zasobów elastyczności, czyli dużych elektrowni systemowych.

Jacek Misiejuk, prezes zarządu firmy Enel X Polska, członek Eksperckiej Rady ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Klimatu.

Kroki dla zdrowia i dla planety

Grupa Lux Med przyznała nagrody w akcji Heathy Cities. Uczestnicy z 66 miast i 100 firm zbierali w czerwcu minimum 6 tys. kroków dziennie, spacerując lub biegając ze specjalną aplikacją Healthy Cities. W sumie zrobili 1,5 mld kroków, czyli przeszli milion kilometrów – podsumowuje Lux Med.

Samorządy, których mieszkańcy zebrali najwięcej kroków, czyli Świętochłowice, Świnoujście i Ostrołęka, otrzymają łącznie 60 tys. zł na ekologiczne projekty. Z kolei trzy zwycięskie firmy – Elsat, ZEC Service, Societe Generale, jesienią posadzą drzewa na powierzchni 9 ha. W tej akcji Lux Med współpracuje z Lasami Państwowymi.

Sklep z zieloną energią

Lidl otworzył 45. sklep w Warszawie na Pradze Południe i jest to jednocześnie 12 tys. otwarcie na świecie. W obiekcie wykorzystano ekologiczne rozwiązania: gruntowe pompy ciepła, panele fotowoltaiczne, technologia odzysku ciepła z urządzeń chłodniczych i rekuperacja.

Ponadto Lidl podpisał umowę na zakup gwarancji pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych. W ten sposób do końca roku zielona energia zasili wszystkie obiekty Lidl Polska.

Artykuł Z kopalni na wiatraki. Ecoraport tygodnia pochodzi z serwisu EcoReporters.