Światowy Dzień Długu Ekologicznego w 2022 r. wypadł 28 lipca. Do tego dnia ludzkość wykorzystała całą pulę zasobów, jakie Ziemia może odbudować w ciągu roku. Po tej dacie zaczynamy zaciągać dług ekologiczny.

Jako globalna populacja zaczęliśmy życie na kredyt, ponieważ wykorzystaliśmy roczny budżet odnawialnych zasobów naszej planety. Przez resztę roku 2022 będziemy czerpać z planetarnych rezerw słodkiej wody, żyznych gleb, lasów oraz łowisk, tak jakby były niewyczerpywalne. Zapominamy, że Ziemia jest jedna, i że tempo korzystania z ziemskich zasobów musi być zestrojone z tempem ich regeneracji.

Światowy Dzień Długu Ekologicznego (Earth Overshoot Day), co roku obrazuje nasz dług ekologiczny wobec planety. Od tego dnia do końca roku żyjemy “na kredyt” zaciągany u przyszłych pokoleń. Do obliczenia tej daty, wykorzystywane są m.in. sprawozdania ONZ, zawierające szereg danych na temat stanu środowiska.

Nie dziedziczymy Ziemi po naszych przodkach, ale pożyczamy ją od naszych dzieci

Antoine de Saint-Exupéry

Rok Granica regeneracji Ziemi 1990 11 października 1995 4 października 2000 23 września 2005 25 sierpnia 2010 7 sierpnia 2015 5 sierpnia 2016 5 sierpnia 2017 1 sierpnia 2018 29 lipca 2019 29 lipca 2020 22 sierpnia 2021 29 lipca 2022 28 lipca Kiedy przypadał Dzień Długu Ekologicznego

Dług ekologiczny w Polsce zaczynamy zaciągać już w maju, w 2022 roku jest to już 2 maja.

Oszczędzamy energię przez podwyżki

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Columbus Energy, 58 proc. Polaków odczuwa niepokój o przyszłość, związany z kolejnymi podwyżkami cen energii. Wśród właścicieli instalacji PV odsetek osób wyrażających obawy jest mniejszy i wynosi 51 proc. W tej grupie jest też więcej badanych, którzy nie zgłaszają obaw o podwyżki – 16 proc.

Aż 48 proc. osób zadeklarowało, że wydatki na energię elektryczną i cieplną przekraczają 10 proc. ich domowego budżetu.

Dwie główne strategie radzenia sobie z podwyżkami cen energii elektrycznej i cieplnej, które stosują Polacy, to oszczędzanie energii oraz ograniczanie innych wydatków. Prawie połowa badanych stara się zmniejszyć zużycie prądu i ogrzewania. Co trzecia osoba minimalizuje wydatki na inne produkty i usługi, aby starczyło na pokrycie rachunków za prąd i ciepło. Energię oszczędza 48 proc. osób nieposiadających fotowoltaiki, a wśród właścicieli PV robi to ok. 10 proc. mniej badanych.

Badanie zostało zrealizowane metodą CATI, w terminie 2 marca – 6 kwietnia 2022 r. na próbie 1031 dorosłych Polaków.

Miodobranie na Warmii

Zakładanie pasiek jest bardzo popularne w firmach. Vessman w 2021 roku rozpoczął współpracę z fundacją Pszczoła Musi Być, która pomogła założyć firmie pasiekę na Warmii. W pierwszym miodobraniu Viessmann udało się uzyskać 23 kilogramy miodu, który dostaną pracownicy i współpracownicy na uroczystościach z okazji 30 lecia firmy.

Pasieka prowadzona jest w sposób ekstensywny. Oznacza to, że koncentrujemy się na rozmnażaniu pszczół i tworzeniu kolejnych rodzin pszczelich, nie na komercyjnym pozyskiwaniu miodu. Mimo wszystko jednak, bez szkody dla pszczół, możemy im go trochę podebrać.

Jakub Sobeczek, pszczelarz z Fundacji Pszczoła Musi Być.

Elektryczna Scania na testach w Żabce

Sieć Żabka nawiązując współpracę z kolejnym producentem aut elektrycznych. Od 26 lipca rozpoczęła testy elektrycznego pojazdu ciężarowego Scania 25P na terenie Warszawy i okolic.

Scania 25P B4X2NB to elektryczny pojazd ciężarowy o maksymalnej dopuszczalnej masie całkowitej do 19 ton. Zeroemisyjny napęd elektryczny pozwala na pokonanie jednorazowo do 250 km. Samochód posiada pakiet 9 baterii o całkowitej pojemności 300 kWh, których naładowanie zajmuje mniej niż 100 minut. Ponadto baterie są ładowane podczas jazdy w wyniku rekuperacji. Pojazd pracuje zarówno ciszej, jak i w sposób bardziej przyjazny środowisku niż typowe pojazdy ciężarowe. Dzięki temu może być użytkowany m.in. w tzw. zielonych strefach, a także wykonywać więcej operacji transportowych w nocy.

Wraz z pojazdem Żabka otrzyma także od Scania mobilną ładowarkę DC Plug Charger Go, opracowaną przez firmę Ekoenergetyka-Polska S.A. Ładowarka może być wykorzystywana do ładowania wszystkich pojazdów elektrycznych (150-1000V) i posiada funkcję regulacji mocy ładowania.

Deklaracje ESG pod lupą

Analiza raportów ESG za ten rok pokaże, na ile zrównoważony rozwój w firmach posłużył do realnej zmiany w modelu biznesowym firmy, a na ile okazał się jedynie zabiegiem marketingowym – uważa Radosław Jodko, ekspert ds. inwestycji RRJ Group. Dyrektywa ESG (ang. environmental, social responsibility and corporate governance, czyli środowisko naturalne, społeczna odpowiedzialność i ład korporacyjny) nie wprowadza twardych wskaźników. “Wiemy, że praktyka zwykle jest taka, że firmy będą raportowały tylko tyle, ile muszą. Oczywiście nasuwa się tu pytanie, jak określić net zero w nieruchomościach? W dyrektywie unijnej nie znajdziemy precyzyjnej definicji” – stwierdza Radosław Jodko.

Artykuł Zaciągamy dług ekologiczny. Ecoraport tygodnia pochodzi z serwisu EcoReporters.