Żabka i Biedronka przechodzą na zieloną energię. Co ważnego dotyczącego ekologii i środowiska wydarzyło się jeszcze w minionym tygodniu? Przedstawiamy ecoraport tygodnia.
Fotowoltaika na dachach sklepów
Biedronka podpisała kontrakt z Grow Energy, które do końca 2025 roku wyposaży 2 tysiące sklepów sieci w fotowoltaikę. Średnio na każdym dachu sklepu zamontuje 110 paneli. Mikroinstalacje fotowoltaiczne do 50 kWp dostarczą energię przede wszystkim do oświetlenia, klimatyzacji, chłodni i wypieku pieczywa. Do końca roku zostanie zamontowane przynajmniej 500 kompletnych instalacji.
Obecnie mamy 118 instalacji tego typu, a zatem zwiększenie ich liczby do 2118 realnie ograniczy zużycie przez nas energii z węgla.
Natalia Rompska-Żuk, menedżer ds. zarządzania energią w sieci Biedronka.
Biedronka ma ponad 3 tys. sklepów w Polsce.
Grupa Żabka wybiera zieloną energię
Grupa Żabka zapowiedziała zasilanie wszystkich operacji własnych energią z odnawialnych źródeł. Na razie z zielonej energii korzysta wchodzący w skład grupy producent posiłków Maczfit oraz największa sieć autonomicznych sklepów w Europie Żabka Nano czy ekosklep na warszawskiej Białołęce.
Jak odejść od paliw z Rosji
Porozumienie Branżowe Na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE) zwróciło się do Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwa Funduszy i Rozwoju Regionalnego z rekomendacją przyjęcia i wdrożenia pakietu działań dotyczących efektywności energetycznej budynków. POBE wymienia 6 pilnych postulatów:
Przeprowadzenie kampanii informacyjnej o oszczędzaniu energii.Obniżenie stawki VAT za energię elektryczną do celów ogrzewania budynków.Zerowa lub obniżona stawka VAT na urządzenia do pozyskiwania i magazynowania energii odnawialnej w budynkach.Dodatkowe minimalne standardy charakterystyki energetycznej budynków.Wprowadzenie w określonej perspektywie czasowej, np. od 2030 roku, zakazu stosowania kotłów wykorzystujących paliwa kopalne jako jedynych (samodzielnych) źródeł ciepła.Ułatwienia dla OZE, np. uproszczenie procedur.
Szybka wymiana akumulatora e-hulajnogi
TIER Mobility, znany m.in. z e-hulajnóg, uruchomił w Polsce pierwszą stację wymiany akumulatorów Swobbee, berlińskiego dostawcy usług battery-as-a-service (BaaS). Na warszawskim Mokotowie, przy Alei Wilanowskiej 365, w ciągu dosłownie kilku sekund, można wymienić pustą baterię na pełną. Zastosowana infrastruktura pozwala na jednoczesne naładowanie 120 baterii, a w efekcie zoptymalizowanie ich obsługi.
Artykuł Zielona energia w firmach. Ecoraport tygodnia pochodzi z serwisu EcoReporters.