Znana jest przyczyna wymierania ryb w Odrze, nie jest znany natomiast stan samej rzeki. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała przeznaczenie 250 mln zł na cyfryzację systemu monitorowania jakości wód.

Złote algi wskazano jako przyczynę wymierania ryb w rzece odrze. To gatunek inwazyjny, do tej pory tylko kilkukrotnie wykryty w Europie, wiec jest mało znany badaczom. Wiadomo, że może żyć w zbiorniku wodnym czy rzece, nie sprawiając problemów. Natomiast zabójczy jest dopiero jego zakwit. Aby do niego doszło potrzeba odpowiedniej temperatury, zasolenia, wysokiego przewodnictwa elektrycznego wody i wysokiego pH. Na zasolenie Odry wskazywały już wcześniejsze badania próbek wody.

Od początku badań notowano wysokie zasolenie i nadal się ono utrzymuje. Najwyższe, przekraczające 5-6 – krotnie dotychczasowe wskaźniki, zasolenie występuje na Kanale Gliwickim i Kędzierzyńskim. Natomiast w pozostałych rejonach wskaźniki zasolenia są przekroczone dwukrotnie.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska 17 sierpnia

Podczas kwitnienia złote algi wytwarzają toksyny zabójcze dla ryb i innych organizmów wodnych. Są niegroźne dla człowieka. Groźna może być rtęć, ale ta występuje tylko punktowo w Odrze.

Podwyższone wartości rtęci wystąpiły w Kanale Gliwickim i Kędzierzyńskim na Śląsku. Jest to zjawisko spowodowane osadzaniem się metali ciężkich na dnie, co jest typowe dla terenów przemysłowych.

GIOŚ

Powołany został specjalny zespół ekspertów ds. skażenia Odry, który wysłał próbki również laboratoriów w Czechach, Holandii i Wielkiej Brytanii.

Tymczasem na 16 sierpnia minister klimatu i środowiska zapowiedziała nowe pieniądze na sieć stacji monitoringu wód.

W newralgicznych i kluczowych miejscach polskich rzek i dopływów zostaną rozmieszczone stacje monitorująco-badawcze. Będą one prowadziły 24 godzinny monitoring z pełnym raportowaniem online. W razie przekroczenia któregokolwiek z kluczowych parametrów dla jakości wody natychmiast zostanie uruchomiony alert, który trafi do odpowiednich służb. Dzięki pełnemu nadzorowi, geolokalizacji i najnowszej technologii już w kilka minut po wykryciu potencjalnego skażenia służby będą na miejscu zagrożenia.

Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska

Anna Moskwa nie podała jednak szczegółów, kiedy i w jaki sposób te pieniądze trafią na monitoring rzek.

Porozumienie wodorowe

Politechnika Wrocławska i firma Hynfra, która działa na rynku odnawialnego wodoru, rozpoczęły współpracę nad usprawnieniem procesu spalania wodoru w silnikach spalinowych. List intencyjny w tej sprawie podpisali prof. Andrzej Kaźmierczak z Wydziału Mechanicznego, zastępca dyrektora Centrum Technologii Wodorowych i Odnawialnych Źródeł Energii PWr oraz prezes Hynfry i ekspert rynku wodorowego Tomoho Umeda.

Zamierzamy mocno wspierać prace Politechniki Wrocławskiej. Uważamy, że wszystkie podmioty, które pracują obecnie nad rozwojem silników spalinowych na wodór, są na podobnym etapie rozwoju i mają dość wyrównane szanse w tym wyścigu. A przykład Tesli, która startowała od zera pokazuje, że nie zawsze to największy musi być zwycięzca.

Tomoho Umeda

Toyota, czołowy producent samochodów wodorowych, również zaczęła badać ten kierunek, ponieważ zasoby metali i minerałów potrzebnych do produkcji baterii i ogniw paliwowych skończą się. Zdaniem Umedy, zasoby litu do baterii mogą się skończyć już w latach 40., a platyny i irydu do ogniw paliwowych – w latach 50.

Tania dieta wegańska

Zespół MoneyTransfers.com porównał średnią cenę mięsa i jego zamienników w Polsce. Zestawił ceny wołowiny, kurczaka i ryby z popularnymi zamiennikami mięsa, takimi jak wege „kotlety mielone”, parówki, tofu i fasolą.

Wnioski pokrywają się z badaniem Uniwersytetu Oksfordzkiego z 2021 r., które wykazało, że diety wegetariańskie i wegańskie (wysoko-ziarniste i wysoko-warzywne) są średnio tańsze niż diety faworyzujące mięso. Wege „mięso” jest często dużo droższym zamiennikiem mięsa niż rośliny strączkowe. Ci, którzy chcą zaoszczędzić pieniądze na źródłach białka, najlepiej zrobią wybierając tańsze dania z soczewicą, fasolą i roślinami strączkowymi, które kosztują około 13,25 zł. za kg. Wybierając białka z roślin strączkowych mięsożercy mogą zaoszczędzić ok. 68 proc. wydatków – pokazało badanie.

Donice z recyklingu

Stena Recycling, Castorama i Deko Eko wspólnie zagospodarowały folię, z której powstała ekologiczna donica. Folia opakowaniowa zabezpiecza palety, kartony i pojedyncze produkty w sklepach. Jest jej tak dużo, że polskich oddziałach sieci Castorama daje rocznie 1500 ton odpadu. Castorama szukała więc rozwiązań pozwalających stworzyć z odpadu produkt na półki sklepowe.

Firma Deko Eko zaproponowała możliwe rozwiązania i zaprojektowała cały proces. Z kolei Stena Recycling posiada we Wschowie jedną z najnowocześniejszych linii recyklingu folii LDPE. Ostatecznie powstała “eko logiczna doniczka”, w której do 50 proc. surowca pochodzi z przetworzonej folii LDPE. Wytworzone doniczki mają doskonałą jakość, a cały proces odbywa się w Polsce pomiędzy trzema podmiotami – podaje Castorama.

Artykuł Złote algi. Ecoraport tygodnia pochodzi z serwisu EcoReporters.